عمارت بادگیر سمنان

15927 ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخ ساخت این این خانه به اوایل دوره قاجار بر می گردد.

عمارت بادگیر سمنان کجاست؟

استان سمنان با آب و هوای گرم و خشک در منطقه ای کویری قرار دارد و به واسطه واقع شدن در مسیر تجاری که در گذشته از غرب به شرق کشورمان تردد داشته اند، آثار تاریخی بسیاری در آن وجود دارد، مانند عمارت بادگیر. بنایی که متعلق به خانواده رجبی ها بوده و در اواسط دوره قاجار ساخته شده است. زمانی عمارت بادگیر سمنان، دارالحکومه شهر سمنان بوده و به همین علت با نام خانه کلانتر نیز معروف می باشد.

عمارت بادگیر سمنان در سال 94 خورشیدی توسط سازمان میراث فرهنگی و صندوق احیاء بناهای تاریخی به بخش خصوصی تحویل داده شد تا عملیات مرمت و بازسازی آن از سر گرفته شود. عمارت بادگیر سمنان، دارای ۲۴۰۰متر مربع مساحت شامل دو حیاط، ۱۸ اتاق، حمام قدیمی، آب‌ انبار و حوضخانه، یک بادگیر بلند و منحصر به فرد در قسمت جنوبی می باشد. بادگیر خانه کلانتر حدود 11 متر ارتفاع دارد و روی سقف قسمت تابستان نشین احداث شده است.

رستوران عمارت بادگیر سمنان دارای سه حیاط اندرونی، بیرونی و مرکزی است. وقتی درب ورود چوبی آن گذر کنیم وارد هشتی می شویم که به شکل مفصل تزئینات آجر کاری آن مرمت شده است و بعد از هشتی راهرویی باریک شما را به بزرگترین و اصلی ترین حیاط عمارت بادگیر هدایت می کند. اطراف حیاط را ایوانی یا ستون هایی چوبی و پایه هایی آجری در بر گرفته که حتی سقف آن را با چوب مرمت کرده اند. درون ایوان ها پنجره هایی به شکل قوسی با شیشه های رنگی هرچه بیشتر خودنمایی می کند. در رستوران بادگیر سمنان، یک حوض هشت ضلعی در مرکز حیاط قرار گرفته است که جوی کوچک آن، آب را به انتهای حیاط می رساند. اتاق شاه نشین در قسمت شمالی خانه با ارسی هایی زیبا قرار گرفته که از درون آن تمام حیاط قابل مشاهده است. در حال حاضر از این خانه به عنوان رستوران بهره برداری شده و توانسته به عنوان بزرگترین سفره خانه ایران لقب بگیرد.

معماران به خدمت گرفته شده برای مرمت خانه کلانتر سمنان، با دقت گچ بری ها، سقف های سنتی، گره چینی ها و شیشه های رنگی پنجره ها را بازسازی کرده اند. این بنا بواسطه بادگیر بسیاز زیبا و مرتفع آن، جزو مهمترین جاذبه های گردشگری استان سمنان قرار گرفته است و گردشگران داخلی و خارجی و حتی محلی هایی که روزی از کنار آن بی توجه می گذشتند را به سمت خود جذب کرده است.

عمارت بادگیر سمنان با همه مخروبه بودنش در سال 1375 به‌ شماره 1787 در فهرست آثار ملی به‌ ثبت رسیده بود.

آدرس عمارت بادگیر : در میدان ابوذر شهرستان سمنان قرار دارد.

عکس های عمارت بادگیر سمنان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید