خانه یغمایی ها شاهرود

14734 2018/12/30
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 3.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت خانه یغمایی ها به اوایل دوره پهلوی برمی گردد.

خانه یغمایی ها کجاست؟

استان سمنان از جمله استان های کشور می باشد که جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی را در خود جای داده است. در این میان شهر شاهرود نقش مهمی در جذب گردشگری و توریست به سوی این استان دارد و از جمله مراکز مهم گردشگری آن به حساب می آید. در این مقاله می خواهیم به برسی یکی از جاذبه های تاریخی این شهر که قدمتی حدود 100 سال دارد را مورد برسی قرار دهیم. این بنا خانه یغمایی ها شاهرود نام دارد که در اوایل دوره پهلوی توسط مهدی حیدریان ساخته شد. خانه تاریخی یغمایی ها در خیابان 8 شهریور واقع شده است.

پلان خانه یغمایی های شاهرود

خانه ی یغمایی ها به سبک معماری یزدی ساخته شده و نقشه ای به صورت یک حیاط مرکزی دارد که توسط راهرو ای به حیاط راه دارد. در ضلع غربی این خانه تنها بادگیر شاهرود قرار دارد. علاوه بر این در این بخش اتاق های مهمان، آب انبار و ایوان و آشپزخانه قرار گرفته اند. در بخش شرقی انبارها واقع شده اند و در ضلع شمالی نیز اتاق های مهمان قرار دارند. خانه یغمایی های شاهرود دارای تزئینات منحصر به فردی نیز می باشد که تزئینات آجری بسیار زیبا بر زیبایی این خانه افزوده اند. این بنا در سال 1391 نیاز شدیدی به بازسازی داشت و که این بازسازی توسط اداره میراث فرهنگی شاهرود انجام شد.

خانه یغمایی ها در شاهرود از جمله بناهای تاریخی و بسیار ارزشمند این شهر و استان سمنان به حساب می آید که گردشگران می توانند در تور سمنان گردی از آن بازدید به عمل آورند.

خانه یغمایی ها شاهرود با شماره ثبت 4025 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و امروزه به عنوان اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود مورد استفاده قرار میگیرد.

آدرس خانه یغمایی های شاهرود : خیابان تهران، خیابان 8 شهریور

عکس های خانه یغمایی ها شاهرود

    

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید