تنگه ارغوان ایلام

15420 ۱۳۹۶/۰۶/۳۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.2]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

از تاریخچه تنگه ارغوان اطلاعات دقیقی در دست نیست.

شهر ایلام مرکز استان ایلام، بزرگترین شهر کردنشین ایران و یکی از زیباترین شهرهاست. این استان به سبب موقعیتی که از نظر جغرافیایی دارد، از آب و هوایی سرد و معتدل برخوردار بوده و به همین دلیل طبیعت سرسبزی دارد. از شهر ایلام و از طریق مسیر تنگه قوچعلی به طرف کرمانشاه که بروید در مسیر می توانید تنگه ارغوان را ببینید. در واقع تنگه ارغوان یک دره بزرگ است که از سوی سازمان محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده شناخته شده است که نام قدیمی آن، تنگه گاوز می باشد.

دره ارغوان نامش را از درختان ارغوان بسیار که در آن قرار دارند گرفته است. بیشتر درخت های ارغوان موجود در تنگه درختچه هستند اما در بین آنها درختانی با ارتفاع 12 متر هم می توانید ببینید.

برگ های درخت ارغوان دارای کناره های صاف و به شکل قلب هستند که بسیار زیبا به نظر می آیند. درخت ارغوان در اوایل فصل بهار شکوفه می دهد و گل های آن در تعداد زیاد و در دسته های 3 الی 6 تایی روی شاخه ها نمایان می شوند. این گل ها عطر خوبی دارند و کمی ترش مزه هستند (برگ های ارغوان خوراکی است). خاک تنگه ارغوان آهکی است و در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار دارد که بهترین شرایط را برای رشد درختان ارغوان فراهم آورده است.

اگر خوش شانس باشید و اوایل بهار و به خصوص در ماه اردیبهشت به تنگه ارغوان در ایلام بروید می توانید منظره ای را ببینید که شاید تنها در رویاهایتان دیده باشید. دره ای غرق در شکوفه های ارغوان به رنگ های بنفش و صورتی در کنار سایر گل ها و درختان و مراتع سرسبز، چشم اندازی را به وجود آورده است که مانند قطعه ای از بهشت بر روی زمین می باشد. زیبایی این تنگه را نمی توان به همین راحتی توضیح داد و باید حتما خودتان آن را ببینید.

تنگه ارغوان به دلیل داشتن گونه های گیاهی کمیاب و در حال انقراض مانند زالزالک، کیکم، دافنه، بلوط و البته ارغوان درون خود به عنوان منطقه حفاظت شده ارغوان اعلام گردیده است. این منطقه به دلیل داشتن درختان ارغوان و بلوط و گونه های گیاهی متنوع و گل های معطر، شرایطی مساعد برای رشد روزافزون صنعت زنبورداری دارد.

در مسیر تنگه ارغوان که پیش می روید دو سمت جاده را جنگل های انبوه بلوط احاطه کرده و چشم انداز بی نظیری را به وجود آورده اند.

اگر تصمیم گرفته اید به این منطقه سفر کنید در نظر داشته باشید که شکوفه های ارغوان تنها دو هفته روی شاخه می مانند. همچنین در این منطقه هیچ گونه امکانات گردشگری وجود ندارد، بنابراین از قبل وسایل مورد نیاز مانند آب آشامیدنی و لباس مناسب تهیه کنید. البته چندین چشمه و رودخانه در منطقه وجود دارد اما به همراه داشتن آب آشامیدنی ضروری است.

به جرأت می توان گفت طبیعت این منطقه که از جاذبه های گردشگری ایلام است بی نظیر می باشد. نشاط آوران به شما توصیه می کند در حفظ آن کوشا باشید و از انداختن زباله های خود در این منطقه خودداری کنید. همچنین مراقب گونه های گیاهی تنگه باشید که از بین رفتن آنها می تواند آسیب جبران ناپذیری به محیط زیست وارد کند.

در ذیل می توانید دیگر تصاویر تنگه ارغوان ایلام را ببینید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید