کاخ فلاحتی ایلام

13332 2017/10/25
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کاخ فلاحتی به فرمان والی غلامرضا خان ابوقداره در سال 1326 هجری قمری ساخته شد. این کاخ از سال 1390 به عنوان موزه کشاورزی ایلام مورد استفاده قرار می گیرد.

کاخ فلاحتی استان ایلام یکی از جاذبه های تاریخی و زیبای این استان است. کاخ فلاحتی در گذشته باغ بزرگ و زیبایی با درختان میوه داشته که با افزایش روند توسعه شهرنشینی کم کم به خیابان و آپارتمان تبدیل گشته و از زیبایی آن کاسته شده است. با توجه به اینکه این کاخ در محوطه سازمان جهاد کشاورزی واقع شده، به کاخ کشاورزی ایلام هم معروف است.

آدرس کاخ فلاحتی به گونه ای است که تقریبا در مرکز شهر قرار گرفته و پیدا کردن آن ساده می باشد. مساحت زمین کاخ 810 متر بوده و زیربنای آن حدوداً 337 متر مربع می باشد. کاخ به صورت یک سالن بزرگ و وسیع ساخته شده که اطراف آن را دو اتاق تو در تو فرا گرفته است. در قسمت جلوی کاخ یک ایوان مستطیل شکل قرار دارد که اتاق ها و سالن رو به سمت آن هستند. شکل اتاق ها به صورت یک چندضلعی منظم است و در فاصله بین آنها دو تراس قرار گرفته است. در هر دو سمت نیز پنجره هایی زیبا قرار دارد که با گچ بری نقوش انسانی تزئین شده اند. امّا داخل اتاق ها بسیار ساده و عاری تزئین می باشد. این کاخ در مجموع پنج اتاق دارد. پیاده روهای کاخ قبلا آجرفرش بوده که به مرور زمان تخریب و اکنون با موزاییک بازسازی شده اند.

کاخ فلاحتی در استان ایلام در سال 1390 به سبب ارزشی که از نظر تاریخی داشت، به موزه کشاورزی شهرستان ایلام مبدل شد. موزه کشاورزی در مجموع 4 قسمت نمایشی دارد که در قسمت اول آن ابزارهای سنگی که در محل تپه علی کش کشف شده اند قرار دارند. قدمت این ابزارها مربوط به 8 هزار سال قبل از میلاد می باشد و اشیایی مانند خراشنده از جنس چخماق، تیغه و ریزتیغه، کوبه، ابسیدین و سنگ معمولی را شامل می شوند. قسمت دوم نشان دهنده مراحل کاشت، داشت و برداشت محصول است. این قسمت وضعیت کشاورزی در 50 سال پیش را به نمایش گذاشته است.

در آن زمان کشاورزی به صورت سنتی انجام می‌گرفته و وسایلی که برای کشاورزان ضرورت داشته، در این قسمت از موزه به نمایش گذاشته شده است. قسمت سوم موزه به گیاهان دارویی اختصاص دارد و در قسمت چهارم نیز اسناد زمین‌های کشاورزی و نمایش های خرمن و مهر خرمن به نمایش گذاشته شده اند.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در صورت سفر به ایلام حتما از این کاخ و موزه زیبا که از جاذبه های گردشگری ایلام است دیدن نمایید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید