تور ایلام گردی

قبل از سفر به ایلام حتما این مطلب را بخوانید 13750 ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه: طبق اسناد تاریخی موجود تاریخچه ایلام به هزاران سال پیش برمیگردد و این شهر بخشی از کشور عیلام باستان بوده که در حدود 3 هزار سال پیش از بین رفته است. این شهر در گذشته با نام ده بالا شناخته میشد که بعدها به دلیل ساخت و سازهای حسینقلی خان ابوقداره به حسین آباد معروف شد و در نهایت در سال 1307 نام آن به ایلام تغییر کرد. نزدیک ترین معنی به لغت ایلام "بلندی" می باشد که دلیل آن نیز قرار گیری این شهر بر روی ارتفاعات در زمان حکومت عیلام بیان شده است.

در این مقاله می خواهیم به غرب کشور و استان ایلام و مرکز این استان یعنی شهر ایلام برویم و با جاذبه های این شهر زیبا بیشتر آشنا شویم. شهر ایلام در شمال غربی استان ایلام واقع شده است و به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی مرز ایران و عراق از اهمیت بالایی برخوردار است. این شهر با تاریخی کهن، طبیعتی بکر و فرهنگی غنی، از شهرهای توریستی کشور محسوب می شود که سومین شهر بزرگ کردنشین کشور نیز می باشد.

ایلام اقوام مختلفی را در خود جای داده است اما اکثر مردم ساکن این شهر کرد هستند و به زبان کردی ایلامی تکلم می کنند. علاوه بر این، جاذبه های گردشگر ایلام همچون جنگل های بکر و آثار تاریخی هر ساله گردشگران زیادی را از طریق تور ایلام گردی راهی این شهر میکند. در ادامه این مقاله با نشاط آوران همراه باشید تا شما را بیشتر با جاذبه های ایلام آشنا کنیم.

تاریخچه ایلام,تور ایلام گردی,تور طبیعت گردی ایلام
اطلاعاتی درباره شهر ایلام
جمعیت
200000
مساحت
6721 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
084
تاریخ ثبت شهر
1352

بهترین فصل سفر به ایلام

شهر ایلام در غرب کشور واقع شده و از اطراف به کوه و جنگل منتهی می شود. این شهر به دلیل قرار گیری در ناحیه کوهستانی کشور، در اکثر ماه های سال دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد اما در برخی از روز های زمستان دمای آن به شدت کاهش پیدا میکند و به 13- درجه سانتیگراد می رسد. در فصل بهار هرچه پیشتر میرویم دما این شهر معتدل تر می شود و به همین دلیل بهترین زمان برای تور ایلام گردی و سفر به این شهر از اوایل اردیبهشت تا اوایل تیرماه می باشد.

جاذبه های گردشگری ایلام

شهر ایلام به دلیل پیشینه تاریخی و همچنین جاذبه های طبیعی فراوانش، از شهر های گردشگری کشور به حساب می آید و همین موضوع ایلام را به یکی از مقاصد اصلی تورهای گردشگری تبدیل کرده و باعث ایجاد تور ایلام گردی شده است. جاذبه های توریستی ایلام در دو بخش طبیعی و تاریخی طبقه بندی می شوند. از جمله جاذبه های طبیعی این شهر می توان به آبشارها، کوه ها و تپه ها و تالاب های آن اشاره کرد. در بخش جاذبه های تاریخی ایلام، مناطق تاریخی زیادی به چشم می خورند که از جمله آن ها می توان به شهر تاریخی دره شهر که در دوره ساسانیان بنا شده اشاره کرد. همچنین جاذبه های دیگری همچون چندین قلعه تاریخی، آتشکده و گورستان‌ تاریخی در این شهر به چشم می خورند.

جاذبه های طبیعی ایلام

ایلام به دلیل قرار گرفتن در ناحیه کوهستانی کشور، جاذبه های طبیعی زیادی را در خود جای داده است. غارها، تپه ها و کوه ها با جاذبه های طبیعی فراوان فقط بخشی از زیبایی های طبیعت این شهر محصور شده توسط کوه ها را تشکیل می دهند. علاوه بر این روستاهای اطراف این شهر با طبیعت بکر خود از جمله جاذبه های گردشگری ایلام محسوب می شوند که هر ساله گردشگران زیادی را راهی تور طبیعت گردی ایلام می کنند.

جاذبه های تاریخی ایلام

شهر ایلام یکی از قدیمی ترین شهرهای کشور می باشد که تغییر تحولات تاریخی فراوانی را در خود جای داده است. در ایلام آثار تاریخی با قدمتی حدود ده هزار سال یافت شده که باعث انجام تحقیقات گسترده در مورد تاریخ این شهر شده است. از جمله جاذبه های تاریخی ایلام می توان به قلعه های قدیمی این شهر اشاره کرد که قدمت برخی از آنها به صدها سال پیش برمیگردد. علاوه بر این جاذبه های دیگری همچون آتشکده موشکان و سیاهگل، کاخ فلاحتی، کتیبه آشوری و چندین اثر تاریخی دیگر باعث تبدیل ایلام به یک شهر توریستی شده است.

مراکز خرید ایلام

یکی از اصلی ترین بخش های سر سفری، گشت گذار در بازارهای شهر و تهیه سوغات مربوط به آن شهر می باشد. ایلام نیز از این موضوع مستثنی نیست و به همین جهت در این شهر چندین بازار و مجتمع تجاری جهت گشت و گذار مسافران و خرید اجناس مورد نیاز آنها ساخته شده است. لیست مراکز خرید ایلام به شرح زیر می باشد.

  • مراکز خرید ایلام : مرکز خرید رازان ایلام، مجتمع تجاری تفریحی آفتاب ایلام، پاساژ مرکزی ایلام، پاساژ ملت ایلام، پاساژ رضا ایلام، بازار فردوسی ایلام و …

هتل های ایلام

تور ایلام گردی می طلبد که اگر در هر زمان از سال به این شهر سفر کردیم، پس از بازدید از جاذبه های طبیعی و تاریخی آن، یک اقامتگاه مناسب جهت استراحت داشته باشیم. به همین منظور در شهر ایلام دو هتل ساخته شده است که هر یک خدمات متنوعی را ارائه داده و آماده خدمت رسانی به گردشگران و کسانی هستند که با تور ایلام گردی به این شهر زیبا سفر میکنند.

  • هتل های سه ستاره ایلام : هتل زاگرس ایلام
  • هتل های دو ستاره ایلام : هتل دالاهو ایلام

سوغات و صنایع دستی ایلام

استان ایلام نیز مانند سایر استان های کشور سوغات منحصر به فرد خود را دارد. بخش عمده سوغات این شهر خوراکی های محلی آن تشکیل می دهند. از جمله این خوراکی ها می توان به کره محلی، حلوایی بگل، نان های محلی و عسل کوهی اشاره کرد. همچنین به دلیل حضور کردنشینان در این شهر صنایع دستی آن رونق خاصی دارد. از جمله صنایع دستی ایلام می توان به قالی بافی، نمد بافی و موج بافی اشاره کرد.

نقشه شهر ایلام

شهر ایلام در ارتفاع 1427 متری از سطح دریا قرار دارد و از شمال و جنوب به ترتیب به شهرستان های ایوان غرب و ارکواز و از شرق و غرب نیز به سرابله و صالح آباد راه دارد.طول جغرافیایی این شهر 46 درجه، 36 دقیقه و همچنین عرض جغرافیایی آن 33 درجه، 36 دقیقه می باشد. شما می توانید نقشه شهر ایلام را از معابر ورودی این شهر دریافت کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید