خانه شکوهی یزد

14206 2018/03/01
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت ساخت این خانه به دوره قاجاریه بر می گردد یعنی 110 یال پیش.

خانه کاظم شکوهی یکی از خانه های اواخر دوره قاجاریه است که به دست مرحوم وزیری موسس کتابخانه وزیری در یزد ساخته شد و قدمت آن به 110 سال قبل باز می گردد. مرحوم وزیری یکی از سیاستمداران بانفوذ زمان خود بود که با استفاده از قدرت خود خانه ای اصیل با معماری ایرانی بنا کرد. آقای شکوهی بعد از خرید این خانه و اینکه ایشان هم جزو سرشناسان شهر یزد بودند باعث شد تا نام ایشان بر روی خانه شکوهی یزد به جای بماند.

از پلان خانه شکوهی یزد مشخص می شود که این خانه جزو خانه های درونگراست و دارای چهار حیاط می باشد که یکی از حیاط های آن به نام نارنجستان معروف است با پلانی مربع شکل و ورودی مجزا در ضلع جنوبی خانه خود نمایی میکند، حیاط دیگری نیز به نام اندرونی دارد که حوضی بزرگ در آن وجود دارد و در ضلع غربی خانه جای گرفته است. خانه شکوهی هم مانند خانه های قدیمی دیگر در یزد، سردرب منحصر به فرد و پیرنشین با درب چوبی که کوبه های مخصوص خانم و آقا دارد. آدرس خانه شکوهی یزد را بسیار آسان می شود یافت، دقیقا جنب مسجد جامع یزد واقع شده است.

همانطور که در عکس های خانه شکوهی در یزد مشاهده می کنید، در وسط حیاط حوضی زیبا و بزرگ وجود دارد که با باغچه های اطراف حیاط منظره بسیار چشم نوازی را به وجود آورده است. رو به روی ورودی یک تالار و پنج دری بزرگ مهمانی وجود دارد که با ایوان های اطراف آن به خوبی تلفیق شده است. پنج دری دارای پنحره های زیبای چوبی با شیشه های رنگی می باشد. مصالح ساخت بنا را خشت تشکیل داده و اتاق ها با گچ اندود شده اند.

یکی از جذابیت های خانه ی شکوهی یزد تزئینات داخلی آن مثل آیینه کاری و ارسی های رنگی است. گنبد کوچکی روی مرکز سقف خانه تعبیه شده که سبب گشته هوای خانه مطبوع و خنک باشد و از گرمای طاقت فرسای کویری یزد به دور باشد که این سیستم ساخت در بین خانه های کویری رایج بوده است. مالک اصلی و کنونی این خانه اداره میراث فرهنگی می باشد.

بعد از مرمت های بسیاری که اخیرا در آن انجام شده فضای آن را برای گردشگران و مسافران مناسب کرده است، کف حیاط ها از سنگفرش پوشیده شده و نور پردازیه آن حالت چشم نوازی را به آن القا کرده است. خانه شکوهی با شماره 12665 در مرداد ماه سال 1384 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد خانه شکوهی را جزو جاذبه های توریستی و گردشگری شهر یزد می داند. 

عکس های خانه شکوهی یزد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید