خانه کلبادی ساری کجاست؟

15710 ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه خانه کلبادی در ساری به دوران قاجار مربوط میشود.

خانه کلبادی کجاست؟

خانه کلبادی یکی از قدیمی ترین خانه های تاریخی شهر ساری می باشد که در محله آب انبار نو واقع شده است. بدون شک پیش از اینکه وارد این خانه شوید اولین چیزی که نظرتان را بسیار جلب می کند، درب ورودی آن است که از جنس چوب است و با هنر زیبای منبت کاری مزین شده است.

عکس خانه کلبادی ساری

پس از اینکه از در عبور کردید به یک راهروی باریک می رسید که به سمت حیاط منتهی می شود. زمین این خانه از سطح خیابان پایین تر است و به همین خاطر در هنگام ورود به حیاط باید از چند پله پایین بروید. قدمت خانه کلبادی متعلق به دوران قاجار است. هنگامی که به حیاط می رسید با یک حوض بسیار زیبا رو به رو می شوید که جلوه ای بسیار زیبا به نمای حیاط بخشیده است.

خانه کلبادی ساری در زمان قاجار به دستور سردارد جلیل احداث شد. سردار فرزندی به نام امیر نصرت داشت به همین دلیل تا سال های زیادی این خانه به نام امیریه معروف بود اما متاسفانه وقتی که پسرش از دنیا رفت خانه به فرزند دومش منوچهر خان رسید. منوچهر خان ملقب به منوچهر کلبادی یکی از مهم ترین شخصیت های سیاسی ساری بود که سال های زیادی در این خانه زندگی کرد و سرانجام در سال 1362 دار فانی را وداع گفت.

سبک معماری خانه کلبادی ها ساری، الهام گرفته از سبک تکایای دوره قاجار الهام گرفته شده است و با مصالحی همچون، چوب، آجر، سفال و سنگ ساخته شده است. این بنا دارای دو طبقه است که شبیه به مستطیل ساخته شده اند. در زیرزمین آن یک سردابه بزرگ وجود دارد که روزگاری از آن به عنوان یخچال استفاده می کردند.

در هر دو طبقه یک شاه نشین ساخته شده که می توان گفت جذاب ترین قسمت خانه همین شاه نشین ها هستند. در سمت راست و پچ هر شاه نشین راه پله ای ساخته شده که به اتاق ها و طبقات بعدی منتهی می گردد. تزئینات سنتی این خانه توجه هر کسی را به خود جلب می کند. شیشه های رنگی پنچره های چوبی و منبت کاری شده، گچکاری از جمله تزئیناتی است که در زمان قاجار بسیار رایج بوده است.

بدون شک وقتی که نمای ساختمان خانه کلبادی در ساری را ببینید اولین چیزی که توجه تان را جلب می کند، پنجره های هر دو طبقه هستند که شکل ظاهری شان با یکدیگر فرق دارد. دلیل تفاوت ظاهری پنجره ها این است که سال ها پیش یکی از طبقه ها به صورت کامل بازساری و مرمت شد و پنجره هایش هم به طور کامل عوض کرده اند.

این خانه از دو بخش اندرونی و بیرونی ساخته شده است که قسمت بیرونی اش در ضلع چپ یعنی در کنار ورودی اصلی قرار گرفته که شامل یک حیاط و یک اتاق کوچک است. در بیرونی یک راهروی باریک وجود دارد که شما ره به حیاط اندرونی هدایت می کند.

در خانه کلبادی های ساری قسمت های دیگری مانند حمام، آشپزخانه، اصطبل هم وجود داشته که در عملیات بازسازی اکثر آن ها را از بین برده اند.

خانه تاریخی کلبادی ساری  از جاذبه های گردشگری مازندران است که در تاریخ 9 آبان سال 1377 و با شماره ثبت ۲۱۴۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. شما می توانید از این جاذبه تاریخی مازندران در تور ساری گردی دیدن کنید.

آدرس خانه کلبادی ساری: ساری، پایین تر از میدان ساعت، خیابان انقلاب، محله آب انبار نو، خانه کلبادی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید