روستای شهرستانک کرج

17822 2017/07/12
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای شهرستانک، روستایی تاریخیست و قدمت به آن زمان های دوری باز می گردد، به گونه ای که هسته اولیه شکل گیری آن، عبرو رودخانه از میانش بوده است. با توجه به آثار تاریخی موجود، قدمت روستا را قرن ششم هجری قمری نیز می دانند.

در کشوری مانند کشور ما که در هر گوشه از آن جاذبه ای برای تماشا وجود دارد، انتخاب مقصد برای سفر کاری دشوار است. برخی علاقه به تاریخ دارند و برخی طبیعت زیبا را می پسندند. در این میان به این فکر کنید اگر جایی وجود داشته باشد که در تلفیقی از تاریخ و طبیعت زیبا را در خود گنجانده و در عین حال روستایی پر رونق نیز باشد.

مقصدی که از آن سخن می گوییم، مکانی زیباست که در استان البرز واقع شده است؛ بله، شهرستانک! روستایی که جاذبه های بسیاری را در خود جای داده است و افراد بسیاری با آن آشنایی دارند. اگر نمی دانید روستای شهرستانک کجاست با نشاط آوران همراه باشید.

روستای شهرستانک کرج واقع در استان البرز از توابع بخش آسارا می باشد که در دهستان آسارا قرار گرفته است. این روستا که در مرز استان های تهران و البرز قرار گرفته بسیار مورد توجه مردم این دو استان است.

در مورد شهرستانک جاده چالوس هرچقدر هم بگوییم کم گفته ایم. هر فصل این روستا به قدری جذاب و دیدنی است که قدرت انتخاب برای زمان سفر را از ما می گیرد. از رنگ سبز و شکوفه های بهار، درختان پر از میوه و آب و هوای مطلوب تابستان، پائیز رنگارنگ و بی نظیر و زمستان یک دست سفید شهرستانک به هیچ عنوان نمی توان گذشت.

نکته جالب در مورد شهرستانک تاریخی، دیدنی های بسیاریست که در آن نهفته است. از منظر طبیعی اگر بخواهیم بنگریم، رودخانه، دره، باغ های پر دار و درخت، چشمه های آب و آب و هوای دلپذیر آن و از منظر تاریخی، کاخ ناصرالدین شاه یا کاخ شهرستانک (ناصری)، قلعه راهداری ( قلعه دختر یا قلعه دزدبند)، تپه باستانی شنستون (شنستان)، کتبیه شهرستانک و درخت اُرس یا هورست، همگی از دلایلی هستند که سفر و گردش در این روستای زیبا را در برنامه خود قرار دهید.

کاخ شهرستانک، کاخی می باشد که در سال 1295 و دره گله گیله، به دستور ناصرالدین شاه ساخته شده است. محل بنای این کاخ در یکی از بهترین مناطق روستاست که هم آب و هوای دلپذیری دارد و هم چشم انداز زیبایی، در کنار کاخ نیز کتیبه شهرستانک قرار گرفته که سنگی چهار متری می باشد.

درخت اُرس که در این روستا واقع است، معروف به درخت 2500 ساله می باشد که اکنون حدود 2800 سال از عمر آن می گذرد و جلوه ای خاص دارد.

بنای دیگر و قابل توجه که اکنون نمایی همچون خرابه دارد قلعه دزدبند می باشد که در بلندترین قله کوه شهرستانک است.

حیات وحش روستا و این منطقه نیز غنی می باشد و جانورانی همچون کبک، بز کوهی، میش، قوج، آهو، خرگوش، روباه، گرگ، شغال و به گفته برخی از محلی ها خرس در آنجا وجود دارند.

غذاهای محلی خوشمزه هم در روستا طبخ می شوند. همچنین مردم لبنیات دامی و تازه، عسل و گردو را به عنوان سوغات می توانند تهیه کنند.

همه این موارد گفته شد تا شما به پتانسیل بالای این روستا در امر گردشگری پی ببرید و بدانید که از اصلی ترین جاذبه های گردشگری کرج نیز محسوب می شود و سفر به آن لحظات به یاد ماندنی ای برای شما رقم خواهد زد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید