تور خوی گردی

قبل از سفر به خوی حتما این مطلب را بخوانید 19968 2018/12/13
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه: با استناد به تاریخ در می یابیم که مردمان نخستین خوی از مادها بوده و به دلیل اینکه این منطقه سرشار از معادن نمک بوده است آنرا خوی نامیده اند.

خوی شهری کهن و قدیمی است که با مساحتی در حدود 30 کیلومتر مربع در شمال استان آذربایجان غربی واقع گردیده است. این سرزمین به دلیل موقعیت استراتژیک خود همواره مورد تهاجم بیگانگان قرار گرفته و بدین سبب حاکمان وقت توجه بسیاری به آن می نموده اند. نمونه آن فتحعلی شاه قاجار می باشد که با مشورت گرفتن از ژنرال گاردن، اقدام به ساخت دیواری استوار دور شهر نمود تا شهر را از گزند دشمنان در امان نگه دارد. علاوه بر موقعیت استراتژیک، خوی از لحاظ سیاسی و نظامی نیز دارای اهمیت بوده است. همجواری با دو کشور خارجی و نیز قرارگیری در مسیر راه ابریشم از دلایل این امر می باشد. همچنین با رجوع به نوشته های باقیمانده از کتاب المسالک و الممالک متوجه می شویم که شهر خوی در زمان صدر اسلام در مسیر بزرگراهی که عربستان را به دریای خزر و ارس و اردبیل و مرکز آذربایجان وصل می کرده قرار داشته است. با تور خوی گردی همراه ما باشید.

تور خوی,تور خوی گردی,جاذبه های تاریخی خوی
اطلاعاتی درباره شهر خوی
جمعیت
350000 نفر
مساحت
2000 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
046

بهترین فصل سفر به خوی

شهرستان خوی به دلیل وجود کوهستان های برفگیر در چهار سمت خود دارای مناظر دیدنی زیبایی می باشد. همچنین به دلیل بارش فراوان باران از سرسبزی و زیبایی های خاصی برخوردار است. بهترین زمان برای سفر به تور خوی گردی اواخر بهار و اوایل تابستان می باشد.

جاذبه های گردشگری خوی

شهرستان خوی به دلیل ماهیت مرزی و داشتن مسیر ارتباطی با شهر وان ترکیه از طریق راه آهن بین المللی، در تمام طول سال پذیرای گردشگران زیادی است که برای خرید از بازار مرزی و نیز سفر به ترکیه از این شهر عبور می کنند. وجود مزارع فراوان گل آفتابگردان، کندوهای عسل و باغ های گل سرخ نیز خود سبب شده ند تا خوی علاوه بر داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی در زمینه های فوق نیز حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد. در ادامه به معرفی جاذبه های طبیعی و تاریخی شهرستان خوی می پردازیم.

جاذبه های طبیعی خوی

خوی به دلیل قرارگیری در دشتی نسبتا وسیع و احاطه توسط کوههای مرتفع دارای جاذبه های طبیعی فراوانی می باشد که باعث شده تا گردشگران زیادی به آن مراجعه کنند. کوه مرتفع و برفگیر اورین با ارتفاعی بالغ بر 3650 متر گویی شهر را در آغوش کشیده و رودخانه ها و چشمه های جوشان آن آب را در رگ های شهر به حریان انداخته. خوی شهری چهار فصل است که دارای بهارانی عطرآگین با بوی گل سرخ، تابستان هایی مطبوع با طبیعت دلنشین، پاییزی هزار رنگ و زمستان های سخت و برفی می باشد. در ادامه شما را با جاذبه های طبیعی خوی آشنا می کنیم.

 • پارک های درون شهری : پارک ملت، پارک بانوان، پارک مریم، پارک شیخ نوایی، پارک سلامت، پارک جنگلی داغلار باغی
 • رودخانه های خوی : رودخانه قوتور، رودخانه آغ چای، رودخانه قودوق بوغان، رودخانه الند
 • دره های اطراف خوی : جهنم دره، قره دره، قولو دره
 • چشمه های خوی : چشمه معدنی کلوانس، چشمه زارعان
 • غارهای خوی : غار علی شیخ
 • آبشارهای خوی : آبشار بدلان، آبشار چله خانه
 • کوه های خوی : کوه اورین، کوه قیزیل چیر، کوه چله خانه، کوه سید تاج الدین، کوه تکلیک
 • سایر مناطق تفریحی خوی : منطقه فیرورق، سد کلوانس

جاذبه های تاریخی خوی

شهرستان خوی از دیرباز به عنوان عروس ایران و دارالصفا شناخته می شده و یکی از قدیمی ترین مراکز تمدن در شمال غرب ایران است. همچنین بواسطه تاریخ کهن در زمره شهرهایی قرار دارد که دارای آثار تاریخی بسیاری می باشد. گواه این مدعا وجود بیش از 200 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است که خوی را تبدیل به هجدهمین شهر تاریخی، فرهنگی و مذهبی ایران نموده است.

 • مدارس تاریخی خوی : دبیرستان خسروی، مدرسه کلیمه
 • مساجد تاریخی خوی : مسجد حجتیه، مسجد مطلب خان، مسجد سیدالشهدا، مسجد ملا حسن، مسجد شیخ، مسجد سرخ چورس، مسجد ذهبیه
 • خانه های تاریخی خوی : خانه تاریخی کبیری، خانه یوسفی
 • حمام های تاریخی خوی : حمام محمد بیک، حمام اتحادیه، حمام محلی امامزاده
 • بازارهای تاریخی خوی : بازار قدیمی خوی، بازار سرپوشیده
 • مقبره و آرامگاه های خوی : مقبره آل یعقوب، امامزاده سید بهلول، آرامگاه شمس تبریزی، زیارتگاه ابوالفضل، مقبره عارف پرویز خان، آرامگاه پوریای ولی
 • تپه های تاریخی خوی : تپه گوهران، تپه سه دختر
 • پل های تاریخی خوی : پل خاتون، پل قطور
 • قلعه های تاریخی خوی : قلعه کوراوغلو، قلعه بلورآباد
 • برج و مناره های تاریخی خوی : مناره شمس تبریزی
 • کلیساهای تاریخی خوی : کلیسای قریس، کلیسای فنایی، کلیسای مهلذان، کلیسای سورپ سرگیس
 • سایر جاذبه های تاریخی خوی : دروازه سنگی، دژ بسطام، عمارت حکومتی، کنسولخانه روسیه، کاروانسرای خان

مراکز خرید خوی

شهرستان خوی به دلیل موقعیت استراتژیک خود و قرارگیری در مسیر جاده ابریشم دارای کاروانسراها و بازارهای بسیاری بوده که بازار سرپوشیده این شهر بعنوان دومین بازار بزرگ ایران از رونق فراوانی برخوردار بوده است. علاوه بر آن شهرستان خوی به دلیل قرارگیری در شمال غربی ترین نقطه ایران و آذربایجان و همجواری با کشور ترکیه دارای بازارهای مرزی نیز می باشد و خرید فروش اقلام گوناگون در آنها جریان دارد. مردم بسیاری برای خرید کالاهای مورد نیاز خود همه ساله به خوی سفر می کنند. امروزه نیز با وجود چندین پاساژ و مجتمع تجاری به خوبی جوابگوی نیازهای علاقمندان به خرید سوغات و صنایع دستی می باشد.

هتل های خوی

شهرستان خوی دارای سه هتل و چندین مسافرخانه می باشد و از این حیث به خوبی توانایی میزبانی از گردشگران و مسافرانی که با تور خوی گردی نیز به این شهر سفر می کنند را دارد.

 • هتل های خوی : هتل سه ستاره ثمین، هتل دو ستاره زمرد، هتل تک ستاره جهانگردی

سوغات و صنایع دستی خوی

اصلی ترین سوغات خوی عسل های مرغوب این شهر می باشد که رتبه اول را در کل کشور دارد. خوی با وجود مزارع گل آفتابگردان در زمینه تولید تخمه نیز مشهور است. کدو و گل محمدی نیز دیگر سوغاتی های این شهر هستند. فرش دستباف، جاجیم، نمد و پارچه بافی نیز صنایع دستی خوی هستند.

نقشه شهر خوی

خوی شهری در استان آذربایجان غربی است که از لحاظ وسعت بزرگترین شهر استان محسوب می شود. این شهر در گوشه شمال غربی ایران قرار گرفته و ارتفاع متوسط آن از سطح دریاهای آزاد 1130 متر می باشد. خوی از شمال به شهرستان ماکو، از جنوب به سلماس، از شرق به مرند و از مغرب به کشور ترکیه محدود می شود. فاصله خوی تا ارومیه 135 کیلومتر، تا تهران 777 کیلومتر و تا شهرستان وان ترکیه 67 کیلومتر می باشد. دشت خوی بین 45 درجه و 15 دقیقه  طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 38 درجه و 45  دقیقه عرض شمالی از خط استوا قراردارد. امکان تهیه نقشه گردشگری خوی به همراه لیست جاذبه های گردشگری خوی از ورودی های اصلی شهر و نیز هتل های خوی فراهم می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید