مسجد قبا سنندج

18750 2018/03/18
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 3.2]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مسجد تاریخی قبا در شهر سنندج و در شهرک بهاران این شهر واقع شده است، این مسجد یکی از قدیمی ترین و در عین حال زیباترین مساجد از لحاظ معماری در بین شهرهای کردنشین ایران محسوب می شود. قرارگیری مسجد قبا در سنندج که به عنوان شهر مناره های ایران از آن یاد می شود، باعث شده تا اهمیت آن دوچندان شود. 

عکس مسجد جامع قبا سنندج

مساجد همواره از دیرباز نقش اساسی در بطن شهری ایران اسلامی ایفا کرده و معماری آن نیز مورد توجه بوده است. مسجد قبا مانند دیگر مساجد اسلامی که دارای عناصر معماری مشترک می باشند از صحن، ایوان، مناره، گنبد، رواق، شبستان و محراب تشکیل شده است. در ساخت این مسجد سعی شده از تجمل گرایی که مغایر با ارزش های اسلامی می باشد پرهیز شود.

مسجد قبای سنندج دارای چهار درب اصلی برای ورود و خروج می باشد که درب ورودی اصلی آن در داخل ایوان بزرگی قرار گرفته و در داخل این ایوان نیز منبری کوچک با کاشی کاری فوق العاده دیده می شود. سر درب ورودی نیز با آیات نورانی وحی به شکلی زیبا مزین شده که صحنه های زیبا توام با معنویت را برای افراد به وجود می آورد. چهار مناره بلند به شکل متقارن و به رنگ سبز در چهار سمت مسجد دیده می شود که نشان دهنده ندای حقانیت حق طلبان بر نجواهای شیاطین می باشد و برای گفتن اذان کاربرد دارند.

برای وارد شدن به صحن اصلی مسجد قبا چندین پله و راهرو در نظر گرفته شده که شما را به سمت شبستان مسجد رهنمون می سازد. با ورود به شبستان اصلی مسجد نیز شاهد هنرهای برجسته معماری اسلامی مانند کاشی کاری، گچ کاری و مقرنس کاری می باشیم که باعث می شود توجه هر بیننده ای به آن جلب شود. آرایش ستون های مسجد نیز بسیار بی نظیر بوده و جلوه ای خاص را به شبستان آن بخشیده است. این ستون ها به سبک مسجد دارا الاحسان می باشند. بدون شک بی نظیرترین جلوه مسجد قبا مربوط به گنبد زیبای آن است که به سبک معماری منحصر به فرد دوران صفوی ساخته شده و وظیفه انتقال نور را به شبستان اصلی و طبقات دیگر بر عهده دارد. نمای خارجی این بنا نیز از ترکیب دو نوع سنگ گرانیت و پنجره با نظم و انضباط ویژه ساخته شده است که به زیبایی های آن افزوده است. در طبقه پایین شبستان مسجد قبا نیز یک کتابخانه عمومی وچندین کلاس قرآن برای علاقمندان دایر می باشد که باعث تمایز مسجد قبا با دیگر مساجد شده است.

مسجد قبا بهاران سنندج بنایی فرهنگی می باشد و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری سنندج شناخته می شود. نشاط آوران بازدید از این مسجد تاریخی را به شما پیشنهاد می کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید