تور میبد گردی

قبل از سفر به میبد حتما این مطلب را بخوانید 14755 ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.3]
تاریخچه: از نظر مورخان تاسیس شهر میبد به دست شاه موبد از شاهان ساسانی یا سرهنگ میبدار یکی از افراد بانفوذ یزدگرد ساخته شده است. در صورت استناد به نظریه اول میبد را باید تغییر نام یافته موبد دانست و در صورتی که نظریه دوم را صحیح بدانیم، واژه میبد را باید اختصاری از کلمه میبدار پنداشت.

میبد شهری کویری در خطه کویر مرکزی ایران است که بنای اولیه آن به چندین هزار سال قبل بر می گردد. این شهر تاریخی در گذشته های دور به عنوان حلقه اتصال ری و اصفهان به یزد، کرمان و جنوب غرب ایران بوده است که وجود چندین رباط و چاپارخانه در حاشیه قدیم میبد، گواه این ادعا می باشد. میبد به واسطه بافت ارزشمند خود دارای بیشترین تعداد آثار تاریخی در استان یزد است. رونق سیاسی و فرهنگی میبد به قرن هشتم هجری و دوران حکومت آل مظفر بر می گردد. در این برهه زمانی تعداد زیادی ابنیه و مدارس علمی عالیه در شهر میبد ساخته شد. گردشگری میبد در حال حاضر به واسطه قرارگیری در مسیر جاده سراسری سنتو و نیز راه آهن سراسری تهران به کرمان و بندر عباس بسیار رونق گرفته است.

تور گردشگری میبد,تور میبد از یزد,تور میبد یزد
اطلاعاتی درباره شهر میبد
جمعیت
90.000 نفر
مساحت
195000 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
035

بهترین فصل سفر به میبد

شهرستان میبد به دلیل قرارگیری در کویر مرکزی ایران دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد و به همین دلیل در فصل تابستان سفر به این شهر پیشنهاد نمی شود. روزهای آغازین پاییز را می توان بهترین زمان برای سفر با تورهای میبد گردی برشمرد زیرا دیگر مانند تعطیلات نوروزی خبری از شلوغی نیست و با خیال راحت می توان به گشت و گذار و بازدید از اماکن تاریخی آن پرداخت. پیشنهاد می شود حداقل یک روز در این شهر اقامت نمایید تا بتوانید از تمام جاذبه های آن دیدن کنید.

جاذبه های گردشگری میبد

اغلب جاذبه های گردشگری میبد در ردیف جاذبه های تاریخی قرار دارد و به دلیل کویری بودن منطقه نباید مانند مناطق شمالی و غربی کشور، انتظار جنگل و کوهستان را از آن داشت. مشهور ترین جاذبه گردشگری در تور گردشگری میبد شهر نارین قلعه است که یکی از قدیمی ترین بناهای خشتی ایران و جهان می باشد و بیش از هفت هزار سال قدمت دارد و به نوعی نماد میبد محسوب می شود. میبد به لحاظ گردشگری به عنوان اولین شهر گردشگری ایران معرفی شده و 800 هکتار از اراضی آن را بافت تاریخی تشکیل می دهد و همین امر سبب شده تا میبد در ردیف شهرستان های پربازدید ایران به لحاظ جذب گردشگر قرار گیرد.

جاذبه های طبیعی میبد

بی تردید سفر با تورهای میبد گردی می تواند به یکی از بهترین سفرهای عمر شما تبدیل شود. این شهرستان مملو از جاذبه های فراوانی است که در کنار خونگرمی مردمان مهمان نواز آن، تجربه یک سفر فوق العاده را برای شما رقم می زند. از پارک جنگلی میبد می توان به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری این شهر نام برد. چندین پارک درون شهری، غار سنگ آتش، دشت کم خطاب و چشمه آب ترش ندوشن و دریاچه شهیدیه دیگر تفرجگاه های این شهر را تشکیل می دهند.

 • پارک های درون شهری میبد : پارک بهاران، پارک فلسطین، پارک بانوان، پارک غدیر
 • دریاچه میبد : دریاچه شهیدیه
 • غارهای میبد : غار سنگ آتش
 • چشمه های میبد : چشمه آب ترش ندوشن
 • دشت های میبد : دشت کم خطاب
 • قنات های میبد : قنات آب قل، بنستان، بواز، حلتاج، حله فیتوک

جاذبه های تاریخی میبد

بی شک از میبد می توان به عنوان برگ زرینی در تاریخ  ایران زمین نام برد. شهری با پیشینه چندین هزار ساله که به سبب تعدد آثار تاریخی و باستانی، به یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار استان یزد تیدیل شده است. این شهر کهن و قدیمی دارای بناها و پدیده های شهری زیادی می باشد که در گذر زمان دست نخورده و اکنون به عنوان نشانه ای از تمدن مردم این منطقه به یادگار باقی مانده است. برای افرادی که به تاریخ علاقه مند هستند و به گذشته های دور و هویت تاریخی ایران عزیزمان فکر می کنند، گام برداشتن در کوچه پس کوچه های بافت قدیم میبد حس میهن پرستی و همراه شدن با پدران و مادرانی که با زمان سفر کردند اما تاریخ را بعد از خویش به یادگار باقی گذاشتند شعله ور می کند. زیرا بخش اعظمی از هویت تاریخی، مذهبی، فرهنگی و ملی این شهر را می توان در همین کوچه ها به وضوح دید. با ما همراه باشید تا جاذبه های تاریخی این شهر کهن را با تور میبد گردی به شما معرفی کنیم.

 • خانه های تاریخی میبد : خانه بروني، خانه سالار، خانه وكيل، خانه حاج ملك، خانه گلشن
 • مساجد تاریخی میبد : مسجد جامع ميبد، مسجد جامع فیروزآباد، مسجد جامع مهرجرد، مسجد جامع بفروئیه، مسجد جامع ده ‌آباد و مسجد جامع رکن‌آباد
 • قلعه های تاریخی میبد : نارین قلعه، قلعه مهرجرد، قلعه بارجین، قلعه رکن آباد
 • بقعه و آرامگا های میبد : امامزاده سید صدرالدین قنبر، امامزاده میر شمس الحق، امامزاده بی بی خدیجه خاتون، بقعه پیر بفروئیه و بقعه پیر چراغ
 • کاروانسراهای میبد : کاروانسرای میبد، کاروانسرای شاه عباس، کاروانسرای کچلگ
 • موزه های میبد : موزه تخصصی سفال میبد، موزه زیلو و پلاس میبد
 • روستاهای نمونه گردشگری میبد : روستای مزرعه کلانتر
 • برج و باروهای تاریخی میبد : برج کبوتر خانه، برج محمود آباد، برج و بارو شارستان
 • آسیاب های تاریخی میبد : آسياب دوسنگي محمد آباد، آسياب بيده، آسياب كچلك
 • سایر جاذبه های تاریخی میبد : چاپارخانه میبد، یخچال تاریخی میبد، آب انبار کلار، راسته بازار، فرودگاه انگلیسی ها، بافت قدیمی محله کوچک (کوشک یا ارک)

مراکز خرید میبد

اغلب بازارهای میبد در زمینه فروش صنایع دستی فعالیت می کنند. بازار سفال و زیلو میبد از گذشته های دور در این زمینه پیشتاز بوده است. شما می توانید در بازار میبد نسبت به خرید انواع ظرف سفالی مثل دیگ و دیزی، کوزه و سبو، گاودوشه وظروف لعابدار مانند دوری، قندان، لیوان و بشقاب اقدام نمایید.

هتل های میبد

شهرستان میبد به لطف تعدد جاذبه های گردشگری هر ساله پذیرای مسافران فراوانی است که این شهر را برای سفر انتخاب می کنند. همین امر سبب شده تا نسبت به ساخت اماکن اقامتی مناسب در این شهر اقدام شود. دو هتل و چندین اقامتگاه بوم گردی در این زمینه در میبد فعال می باشند.

 • هتل های میبد: هتل 3 ستاره بهجت، هتل سنتی حاج ملک صادقیان
 • اقامتگاه های بوم گردی میبد: اقامتگاه بوم گردی عطار میبد، اقامتگاه بوم گردی وستا، اقامتگاه بوم گردی عمه رباب، اقامتگاه بوم گردی شاطر بمون، اقامتگاه بوم گردی وستا در روستای مزرعه کلانتر

 

سوغات و صنایع دستی میبد

در نگاه اول بسیاری از افراد میبد را با آثار تاریخی و کهن می شناسند اما نکته مهم این است که یکی از شاخصه ای اصلی شناخت میبد صنایع دستی مشهور آن می باشند که این شهر را در این زمینه منحصر به فرد کرده. زیلو مهمترین سوغات و صنایع دستی در تور میبد گردی محسوب می شود. دلیل آن نیز یکی قدمت بسیار ساخت زیلو می باشد که سند آن نیز وجود قدیمی ترین زیلو بجامانده در مسجد جامع شهر است که تاریخ ساخت آن سال 808 هجری قمری است. دلیل دیگر شهرت زیلو میبد استفاده از آن در همه عتبات عالیات ایران و عراق است. بعد از زیلو باید به سفال میبد نیز اشاره کرد. به دلیل وجود خاک غنی و مرغوب در این خطه کویری صنعت ساخت سفال نیز رواج فراوانی پیدا کرده. کاشی میبد نیز جزو صنایع دستی مشهور و محصول صادراتی این شهرستان به حساب می آید.

نقشه شهر میبد

میبد یکی از شهرستان های استان یزد است که در فلات مرکزی ایران واقع شده است. فاصله میبد تا مرکز استان 45 کیلومتر و تا پایتخت 627 کیلومتر می باشد. این شهرستان با 5084 کیلومتر مربع وسعت در 54 درجه و 45 ثانیه طول جغرافیایی و 32 درجه و 14 دقیقه و 45 ثانیه عرض جغرافیایی قرار دارد. شهرستان میبد از شمال و شرق به اردکان و از جنوب و غرب به شهرستان صدوق منتهی می شود. ارتفاع این شهر از سطح دریا به طور متوسط 1234 متر می باشد. میبد به عنوان قطب صنعتی کاشی و سرامیک ایران شناخته می شود.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید