Atatürk Museum-

موزه آتاتورک آنتالیا ترکیه

10990 ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4]

آنتالیا شهری توریستی در ترکیه است که به واسطه جاذبه های تاریخی و طبیعی مورد توجه گردشگرانی از سراسر دنیاست. موزه های آنتالیا نیز سهم بزرگی در صنعت گردشگری این شهر دارند.

عمارت و موزه آتاتورک در آنتالیا یک مکان دیدنی است که ما را با تاریخ کشور ترکیه آشنا می کند.

این موزه محل نگهداری وسایل و اشیا مربوط به شخص مصطفی کمال آتاتورک است. اینجا همان عمارتی است که آتاتورک یک هفته در آن اقامت داشته است.

ataturk

مصطفی کمال پاشا در سال ۱۸۸۰ در شهر سالونیک که محل اسکان یهودیان بود به دنیا آمد.

وی علاوه بر تحصیل در مدرسه نظام به اروپا سفر کرد و در آنجا با علوم زمانه آشنا شد. به زبان آلمانی مسلط گشت و بعد از بازگشت به ترکیه در مقام یک مرد روشنفکر و فرمانده نظامی مشهور شد. مطالعات مصطفی پاشا وسیع و گسترده بود و شامل آثار کلاسیک عصر روشنفکری اروپا می شد. کتابهای مونتسکیو را به دقت مطالعه می کرد. وی قوانینی را در نظر داشت که با اجرای آن ترکیه متحول می گشت.

pasha

به روایت تاریخ نیروی دریایی بریتانیا و فرانسه با تمام قوا برای تصرف استانبول عازم شدند اما مصطفی پاشا با استفاده از استعداد شگفتی که در امور نظامی داشت با شمار اندکی از سربازان در برابر تهاجم سهمگین بریتانیا و فرانسه مقاومت کرد و مانع تصرف استانبول گردید. پیروزی او در نبرد چناق قلعه موجب شهرتش در ترکیه شد.

newspapers

به گواه تاریخ مجلس ترکیه لقب آتاتورک را رسما به او داد و تصویب شد که نام آتاتورک تنها برای او باشد و هیچکس در هیچ زمان حق انتخاب این نام را ندارد. آتاتورک پیشگام مدرنیزاسیون کردن شد و به پیروی از او رضاخان در ایران و امان اله خان در افغانستان به پیاده سازی مدرنیزاسیون اقدام کردند.

آتاتورک حکومت عثمانی را برچید و نظام جمهوریت را بر مبنای قوانینی تازه بنیانگذاری کرد.

old pics

معروف است که وی بسیار دقیق آن قوانین را رعایت می کرد تا جایی که سیستم دولتی در زمان وی درستترین شیوه اجرای قانون را داشت که تا بعد از مرگ او نیز همچنان ادامه داشت. او برداشتی واقع بینانه از قانون داشت و ساز و کارهای حکومتی را بر اساس آن به اجرا گذاشت.

ارتش اساس و بازوی قدرتمند او بود و ارتشی را که او سازماندهی کرده بود حافظ جمهوریت در ترکیه باقی مانده است.

موزه مصطفی کمال آتاتورک در آنتالیا به صورت رایگان قابل بازدید عموم مردم می باشد.

ایرج مرادی

 در ذیل تصاویر دیگری از موزه آتاتورک آنتالیا می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

outer

bedroom

dish old pic Reception room shoes Staircase- Bill Curtain screen  Stamp

desk

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید