عمارت مستوفی الممالک تهران

15659 2018/05/14
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت ساخت این خانه به دوره قاجاریه بر می گردد.

عمارت مستوفی الممالک,عمارت مستوفی الممالک در تهران,ادرس عمارت مستوفی الممالک,پلان عمارت مستوفی الممالک,طرح مرمت واحیای عمارت مستوفی الممالک,جاذبه های گردشگری تهران

قدمت ساخت عمارت مستوفی الممالک به دوره قاجاریه، اواخر سلطنت ناصرالدین شاه یعنی حدود 110 سال قبل بر می گردد. میرزاحسن خان مستوفی الممالک فرزند یوسف الممالک یکی از اصیل ترین شخصیت های سیاسی معاصر ایران است و طرح و نقشه عمارت بر اساس یک کارت پستال که ایشان از فرانسه آورده بود ساخته شده است، به همین علت استفاده از عناصر خانه سازی اروپایی که در آن دیده می شود. این عمارت در وسط یک حیاط بزرگ واقع گردیده و در چهار طرف دارای نمای بسیار زیبا و مخصوصا در ضلع شمالی و جنوبی می باشد.

آدرس عمارت مستوفی الممالک منطقه 12 تهران همجوار پارک شهر می باشد و این عمارت از نوع خانه های اعیان نشین به حساب می آید که در میان نوسازی های حال حاضر در اطرافش، مانند اثر تاریخی خود نمایی می کند.

علاوه بر نمای شمالی که چهار عدد ستون مدور چشم نوازی می کنند، شش پنجره بزرگ و درب چوبی نیز در وسط نما وجود دارد. در اطراف پنجره ها چهار پنجره کوچک مربع شکل برای استفاده از نورگیر بوده و از یک درب فلزی برای ورود به زیرزمین استفاده می کرده اند. نمای جنوبی خانه دارای 10 ستون مدور و نیم ستون ستون هایی چسیبده بر بدنه بنا در دو گوشه آن هستند. در نمای زیرزمین عمارت مستوفی الممالک تهران نیز از 12 ستون سنگی تشکیل شده که هشت عدد از آن ها چهار جفت هستند. در عین حال درب عمارت از جنس چوب و دارای آستانه ای کتیبه دار است که با هفت پله با سنگ مرمر شما را به سالن مرکزی هدایت می کند.

پلان عمارت مستوفی الممالک گویای این این است که عمارت تالارهای متعددی دارد, از جمله آن ها تالار آیینه است که به تزئینات و نقش برجسته هایش شهرت دارد. یکی دیگر از آن ها تالار پروانه نام دارد، دلیل آن پروانه های کاغذی است که روی سقف شطرنجی شکل تالار نصب شده اند. در این تالار جلسات و کنفرانس ها برگزار می شده که نشان می دهد محل کار ایشان بوده است. این عمارت بعد از فوت میرزا حسن خان مستوفی المملک محل سکونت فرزندانش می باشد.

طرح مرمت واحیای عمارت مستوفی الممالک از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به انجام نرسیده و همین مسئله باعث شده عناصر الحاقی در چندین سال اخیر به صورت غیر مجاز روی بنا اضافه شود تا زیبایی و هویت آن را از بین ببرد. مجموعه و باغ مستوفی الممالک در تاریخ 25 خرداد 1381 با شماره 5806 به عنوان یکی از اثار ملی به ثبت رسیده است.

عکس های خانه مستوفی الممالک تهران

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید