میدان آریو برزن یاسوج

23138 2017/08/03
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 4.3]

استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های گردشگرپذیر کشورمان است که در آن دیدنی های طبیعی و تاریخی بسیاری وجود دارد. یکی از این مکان ها، میدان آریوبرزن در یاسوج می باشد که مجسمه آریوبرزن، این سردارشجاع ایرانی در آن قرار گرفته است و از جاذبه های گردشگری یاسوج نیز به حساب می آید که البته این روزها با ناملایمت های بسیاری مواجه می شود.

حتما می دانید آریوبرزن کیست؟ آریوبرزن قهرمان اساطیری شاهنامه بوده است. این اسطوره، نام شاهزاده ای هخامنشی می باشد که در مقابل حمله اسکندر مقدونی رشادت ها به خرج داد و مانع حملات بی شمار اسکندر به ایران شد. اما در نهایت جان خود را برای دفاع از ایران و ایرانی تسلیم نمود. به پاس این همه شهامت و از خودگذشتگی در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان یاسوج میدان آریو برزن را به نام این اسطوره ایرانی اختصاص داده اند که همواره نام آن آوازه مردم این دیار باشد.

آریو برزن پارسی در منطقه خوزستان امروزی با دشمنان زیادی به پیکار برخواست به گونه ای که داستان های زیادی از رشادت های این قهرمان ایرانی روایت کرده اند.

مطابق با آخرین مقالات و داستان های اساطیری معتبر از کتب معروف و مرجع، در آن زمان آریوبرزن و یارانش به دلیل ناآشنا بودن سپاه مقدونی با آن مناطق خاص جغرافیایی، سپاه یونانی را اسیر حملات خود می کنند ولی به دلیل خیانت یک چوپان که با منطقه آشنایی داشته است، اسکندر و یارانش موفق می شوند نتیجه جنگ را عوض کنند.

آریوبرزن به شجاعت و شهامت شهره عام و خاص است زیرا تا زمانی که آخرین سربازش کشته نشد دست از جنگ و مبارزه با دشمنان ایران زمین برنداشت و در نهایت در همین راه جان خود را برای آب و خاک این سرزمین نثار کرد. بیشتر تاریخ نویسان و تاریخ شناسان، آریوبرزن را از اجداد قوم های کرد و لر ایران می دانند به همین دلیل است که میان قوم های اصیل ایرانی از قبیل کردها و لرها بسیار محبوب می باشد.

از این رو میدان آریو برزن در یاسوج مزین به مجسمه آریو برزن و برای نگه داشتن نام و یاد این جنگجو دلاور پارسی بنا نهاده شده است. البته در سال های اخیر برخی سعی در تغییر این بنای تاریخی و از بین بردن آن نمودند که با همت مردم و شهرداری منطقه این بنای باستانی حفظ شد.

این بنا به این دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است که از زمان اشکانیان در این قسمت ساخته و نصب شده است و یکی از جاذبه های گردشگری کهکلویه و بویراحمد محسوب می شود و توریست های بسیاری برای دیدن آن به یاسوج سفر می کنند.

در سال های اخیر برای اینکه نام و خاطره این سردار بزرگ ایرانی را محو کنند تلاش های بسیاری کرده اند. اما به راستی کردها و لرهای غیور سرزمینمان ایران رشادت های این سردار بزرگ ایرانی را فراموش نمی کنند و سینه به سینه، از نسلی به نسل دیگر این حماسه ها منتقل می شوند.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در سفر خود به یاسوج، تماشای این مجسمه زیبا را از دست ندهید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید