غار کیخسرو شازند

13314 ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بر اساس داستان های اساطیری و شاهنامه فردوسی، این غار مکانی است که شاهنشاه کیخسرو پس از 60 سال پادشاهی بر ایران زمین و واگذاری پادشاهی به لهراسب، در راه یک سفر معنوی به درون آن می رود و دیگر هیچوقت بیرون نمی آید.

اگر به استان مرکزی و شهرستان اراک سفر می کنید بدون شک دیدن غار کیخسرو شازند بسیار واجب می باشد. مردم بومی این منطقه باور دارند کیخسرو که یکی از شاهان ایران زمین بوده است، بعد از ورود به این غار، دیگر از آن خارج نشده و همچنان زنده می باشد به شاه زنده نیز معروف شده است، به همین دلیل است که به نام غار کیخسرو شناخته می شود که البته بعد از گذشت مدت زمان طولانی اکنون به آن غار شازند هم می گویند.

پیدا کردن غار کیخسرو مرکزی کار بسیار آسانی است، برای رفتن به این مکان باستانی ارزشمند باید 40 کیلومتر به سمت جنوب غربی شهرستان اراک و سپس شهر شازند حرکت کنید.

غار شاه کیخسرو با دهانه ای نه چندان بزرگ بر فراز قله ای در ارتفاع 2890 متری از سطح دریا قرار دارد. درون این غار مسیری به طول 18 متر وجود دارد که به دلیل جلوگیری از دسترسی دزدها به اشیاء تاریخی و ارزشمند آن پس از 3 متر پیشروی در غار باقی مسیر بسته می باشد.

با وجود مسیر نسبتا سختی که برای صعود به این غار وجود دارد همه ساله تعداد زیادی از زرتشتیان ایران و هند برای زیارت به این غار سفر می کنند، چرا که این مکان ارزش معنوی بسیاری نزد زرتشتیان دارد و یکی از مکان های مقدس آنها به شمار می آید.

جالب است بدانید که بر روی دیوارهای غار نقش هایی از اسامی پهلوانان باستانی از جمله سیاوش، شهریار و پولاد تیرانداز حک شده است و سنگ قبرهایی در نزدیکی غار نیز وجود دارند که برای زرتشتیان بسیار ارزشمندند چون آنها باور دارند که پهلوانان نامی ایران که از همراهان کیخسرو بوده اند در آنها دفن شده اند. متاسفانه به دلیل فرسایش سنگ ها در طول زمان خواندن نوشته های روی سنگ قبرها ممکن نمی باشد.

اگر چه صعود به غار کیخسرو در شازند کار راحتی نمی باشد ولی به خاطر انرژی عجیب و معنوی ای که در این فضا حاکم است، بدون شک تجربه بسیار متفاوت و جالبی برایتان رقم خواهد زد.

تیم نشاط آوران به شما توصیه می کند که در صورت سفر به استان مرکزی حتما تجهیزات خود را آماده و به این غار صعود کنید و از دیدن این اثر باستانی ارزشمند که ریشه در فرهنگ غنی ما دارد چشم پوشی نکنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید