خانه شاه شجاع یزد

15072 2018/01/10
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 13 امتیاز : 4.7]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه شاه شجاع یزد 486 سال قدمت دارد و در سال 1212 ساخت آن به پایان رسیده است. شماره ثبت این اثر در میراث فرهنگی، 1500 می باشد.

خانه شاه شجاع آل مظفر یزد جزو اقامتگاه های بومگردی شهر یزد محسوب می شود که مربوط به خاندان سرشناس رشتیان بوده است و در مجموعه میدان امیرچقماق و بازار سنتی واقع در قلب بافت تاریخی یزد خودنمایی می کند.

شهر یزد دارای بافتی قدیمی می باشد که محله های مختلف را شامل می شود. هر محله دارای مرکزیتی است و خانه تاریخی شاه شجاع در یکی از این محله های قدیمی که جزو محله های زرتشتیان محسوب می گردد، واقع شده است. در این محله اماکن دیدنی مثل آتشکده، میدان امیرچقماق و مسجد جامع را با پیاده روی می توان بازدید کرد.

خانه شاه شجاع در یزد دارای چهار ورودی مختلف، سه حیاط بزرگ و کوچک، پایاب های قنات و زیرزمین های خنک و بادگیرهای بلند است، همچنین تالارهای اتاق های پنج دری و بالانشین نیز با تزیینات بسیار زیبا، درون خانه خودنمایی می کنند.

پس از گذشتن از سردر و هشتی زیبا و راهرو، حیاط اصلی خانه شاه شجاع استان یزد نمایان می شود. جایی که بادگیر ایوان رو‌ به روی آن، خنکای هوا را صید می‌کرده و سر سفره یک نیمروز گرم تابستانی برای اهالی خانه می آورده است. با وارد شدن به حیاط اصلی، پنجره های رنگی و حس خنکای هوا به واسطه آب نمای زیبای آن چنان خود نمایی می کنند که گویی به دوران گذشته سفر کرده اید.

بعد از مرمت خانه، بالای یکی از حیاط ها را سایبانی از جنس پارچه نصب کرده اند. برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب بر بازدیدکنندگان، حیاط بزرگ، گودال باغچه جلوی درب ورودی پایین تر از سطح زمین قرار گرفته و برای دسترسی بهتر به آب قنات تعبیه شده است.

این خانه را به شاه شجاع پایه گذار سلسله آل مظفر در عهد اتابکان یزد با قدمت 486 سال منسوب می دانند که پایان ساخت آن طبق کتیبه های موجود در آن، سال 1212 هجری قمری می باشد.

خانه شاه شجاع با شماره 1500 توسط یونسکو و میراث فرهنگی به ثبت آثار ملی رسیده است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید