دشت مسیله قم

11079 ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دشت مسیله کجاست؟

دشت زیبای مسیله در قم قرار دارد و یکی از مراکز کویری قم است که ده هزار هکتار وسعت دارد. این دشت در جاده قم – تهران قرار گرفته است و از قمرود تا دیر گلچین را در بر می گیرد و جاذبه های بی نظیری در گردشگری در این محدوده وجود دارد.

عکس دشت مسیله قم

دشت مسیله قم دارای دو رودخانه ی مرکزی به نام های رودخانه ی قمرود که به اناربار نیز معروف است و رودخانه ی قره چای می باشد. جالب است بدانید این دشت 50 سال پیش یکی از بهترین مراتع کشتی و یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان غلات مانند گندم و جو در بخش مرکزی ایران بوده است اما در حال حاضر قسمت های عمده ی این دشت پوشیده از گز و تاق است. دشت مسیله در قم از ظرفیت های بالایی برخوردار است، 20 معدن نمک فعال و غیر فعال در این منطقه وجود دارد که 95 درصد از منابع آن در صنعت و تولید کارایی بسیاری دارد.

در زمان های گذشته کویر مسیله قم، زیستگاه حیواناتی مانند آهو، جبیر و گورخر آسیایی و ایرانی بوده است که هم اکنون به دلیل شکار بی رویه تعداد آن ها خیلی کم است. فصل زمستان این منطقه میزبان و زیستگاه هوبره و انواع پرندگان مهاجر مانند مرغابی وحشی، اردک، غاز، فلامینگو، باز های شکاری و… می شود. متاسفانه بی آبی در مسیله تبدیل به یکی از دغدغه های جدی شده است و بحران های زیست محیطی آن را تهدید می کند.

با این حال کویر مسیله قم جاذبه های منحصر به فردی دارد. یکی از آن ها تالاب بهشت معصومه است که از کم نظیر ترین تالاب های دنیا به شمار می رود. در آن ترکیب نفت و نمک و آب وجود دارد، بزرگ ترین فوران نفتی دنیا با 100 متر ارتفاع در سال 1335 در قم و در این تالاب رخ داده است.

این اتفاق در گینس ثبت شده است. منابع می گویند در آن دوران روزانه 100 هزار بشکه نفت تخلیه می شده است. از دیگر مناطق قابل بازدید در این محدوده می توان به روستای کاج، قلعه ملک آباد در قمرود و قلعه ی مظفر آباد اشاره کرد. قلعه مظفر آباد دارای برج های زیبایی ست که و جاده ی گرمسار قرار دارد.

کویر مسیله قم از جاذبه های طبیعی و زیبای این استان به شمار می رود که شما میتوانید در تور قم گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس دشت مسیله قم: قم. جاده ی قم _ تهران

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید