hanza-kerman-1

منطقه هنزا رابر کرمان

20604 2016/10/23
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]

در نظر مردم، کرمان سراسر کویر است و خشکی، اما چنین نیست! اگر بگویم رامسر که سرزمین سبز شمال است، برادری در جنوب دارد اشتباه نگفته ام؛ رامسر جنوب، منطقه هنزا رابر در کرمان می باشد که روستای سرتخت هنزا کرمان هم در آنجا قرار دارد و از جاذبه های دیدنی کرمان نیز به شمار می آید. دیاری که ۲۸۰۰ متر ارتفاع دارد و برف های زمستان تا اواسط تابستان در این ارتفاعات دیده می شوند. این بام سرسبز که بر بلندای کویر کرمان ( و رابُر کرمان) خودنمایی می کند ییلاق ایل افشار کرمان بوده است، همان عشایر نامداری که فرش هایی با نقش افشار را از خود به یادگار گذاشته اند.

hanza-kerman-2

امروزه در کمتر کارگاهی فرش با نقش افشار بافته می شود و به جرات می توان گفت که دیگر هیچ بافنده ای در کرمان یافت نمی شود که فرشی با نقش افشار ببافد، چرا که این ایل سربلند و پرآوازه، با توسعه شهرنشینی مهاجرت کرده و این ارتفاعات سبز و آزاد را ترک گفته و در شهرهایی چون کرمان، بندر عباس، شیراز، اصفهان و تهران سکنی گزیده اند.

برای رسیدن به منطقه هنزا می بایست ۵۰ کیلومتر از شهر رابُر دور شد و در نقطه ای که مرز میان رابر و جیرفت است به سمت هنزا رفت.

hanza-kerman-12

به راستی که این منطقه مرتفع ترین جای کرمان است؛ جایی که در بهار، تابستان و پاییز پنجره ای به طراوت بهشت گونه دارد. از مسیر هنزا که به سوی ارتفاعات می رویم رودخانه هنزا کرمان که دائمی است، در میان دره خودنمایی می کند و آثاری از آسیاب آبی های قدیم که اینک تخریب شده اند به چشم می خورند. امامزاده امیر میر محمد ابوطالب نیز جلوه معنوی هنزا شده است.

hanza-kerman-6

در این ارتفاعات زیبا عشایر گله های بزرگ گوسفندان را پرورش می دهند و در جوار این طبیعت سرشار روزگار می گذرانند. روستای سرتخت تشتک در منطقه هنزا از توابع رابر کرمان دیاری کمتر شناخته شده و گمنام است که با اندکی سرمایه گذاری می تواند قطب گردشگری بسیار مهمی در استان کرمان شود. اما در واقع چنین نیست و هنزا دیاری خاموش است که تنها در نظر بعضی اهالی کرمان آشناست، چه رسد به مردم ایران و یا سایر مردمان جهان. ارتفاعات بسیار زیبای سرتخت تشتک پوشیده از چمن و گل های زیباست که چشم اندازهای آن چشم هر رهگذری را خیره می کند و اقامتی چند روزه در این ارتفاعات باشکوه روح آدمی را تازگی با طراوتی می بخشاید که در هیچ کجای دیگری پیدا نمی شود.

ایرج مرادی

در ذیل دیگر عکس های روستای سرتخت هنزا رابر کرمان را می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

hanza-kerman-8

hanza-kerman-9

hanza-kerman-4

hanza-kerman-10

hanza-kerman-13

hanza-kerman-5

hanza-kerman-11

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید