مقبره حمد الله مستوفی قزوین

11569 2019/09/28
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه مقبره حمدالله مستوفی قزوین به دوره ایلخانی مربوط میشود.

مقبره حمد الله مستوفی کجاست؟

آرامگاه حمد الله مستوفی، در شهر قزوین و در خیابان طالقانی، خیابان ملک آباد سابق واقع شده است. مقبره مستوفی را با نام گنبد دراز هم می شناسند.

عکس مقبره حمدالله مستوفی قزوین

بقعه حمدالله مستوفی قزوین متشکل از یک برج آجری کوچک است که قدمت آن به قرن هشتم هجری قمری و اوایل دوره ایلخانی برمی گردد.

حمدالله مستوفی قزوینی یکی از شاعران و نویسندگان مشهور ایرانی در قرن هشتم بود. او در سال 680 چشم به جهان گشود و در سال 750 هجری قمری دار فانی را وداع گفت. ایشان یکی از بزرگان خاندان مستوفیان قزوین بودند که مدتی هم متصدی شهر قزوین شدند. از حمد الله مستوفی سه کتاب معتبر فارسی در زمینه جغرافیا، تاریخ و ادب فارسی باقی مانده است.

آرامگاه حمدالله مستوفی قزوین 280 متر مربع است و 40 متر زیربنا دارد. پلان های این برج مربعی شکل بوده و چهار فیل پوش به شکل هشت ضلعی اطراف آن را پوشانده اند. این بنا مطابق سبک معماری ایلخانان ساخته شده و نمای آن آجری است و گفته می شود گنبد این بنا در گذشته آجری بوده که درسال های اخیر آن را کاشیکاری کرده اند و همچنین مقرنس‌ سازی دور تا دور دایره پایین گنبد را تعمیر کرده اند.

مقبره حمدالله مستوفی در قزوین در مرکز حیاط واقع شده است و آن را با استفاده از منبت کاری شبیه به یک گل زیبا طراحی کرده اند. سردر آرامگاه با جمله لااله الاالله الملک الحق المبین و محمد رسول‌الله الصادق البار الامین تزیین شده و محوطه داخلی بنا سراسر با کاشی های فیروزه ای رنگ و لاجوردی طراحی شده است.

در قسمت زیرین گنبد یک کتیبه نفیس وجود دارد که بر روی آن سوره مبارکه هل اتی با خطی زیبا حک شده و اطراف آن را با گچبری های زیبا جلوه بخشیده اند.

در زیر سازی گنبد کتیبه ای از کاشی لاجوردی وجود دارد که با خط نستعلیق بخشی از زندگی نامه حمد الله مستوفی نوشته شده است. در ضلع شمالی این بنا دو اتاق ودو زیر زمین برای نگهبان های مقبره ساخته شده است. سبک معماری این بنا الهام گرفته از بناهای آذری و ایلخانی است.

مقبره حمد الله مستوفی قزوین یکی از جاذبه های تاریخی این استان است که در تاریخ 28 بهمن 1318 و با شماره ثبت 332 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و شما می توانید در تور قزوین گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس مقبره حمدالله مستوفی قزوین: قزوین، خیابان طالقانی، خیابان ملک‌آباد سابق، کوچه مستوفی شهر قزوین، آرامگاه حمد الله مستوفی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید