کاخ چهل ستون قزوین

15299 ۱۳۹۶/۱۱/۰۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کاخ چهل ستون قزوین یکی از زیباترین بناهای بجا مانده از دوران صفویه است و تنها کوشک باقیمانده از مجموعه کاخ های دوره حکومت شاه طهماسب صفوی می باشد.

کاخ چهل ستون قزوین یا همان عمارت کلاه فرنگی، یکی از زیباترین بناهای بجا مانده از دوران صفویه است که در شهر تاریخی قزوین قرار دارد. این بنا تنها کوشک باقیمانده از مجموعه کاخ های دوره حکومت شاه طهماسب صفوی می باشد. این کاخ پس از حمله ترکان عثمانی به ایران و تصمیم گیری برای انتقال پایتخت از تبریز به قزوین و در پنجمین سال سلطنت شاه عباس دوم بنا گردید.

کاخ چهلستون قزوین که در میدان آزادی (سبزه میدان) واقع شده، یکی از 23 کاخ دولتخانه صفوی می باشد که در حال حاضر فقط این بنا به یادگار از آن باقی مانده است. دولتخانه یا باغ های صفوی به دستور شاه از میرزا اشرف جهان که یکی از بزرگان شهر بود، خریداری گردید و سپس طی فراخوانی، از معماران برگزیده کشور خواست تا باغی به شکل مربع ساخته و در آن عمارت های مجلل، تالار, ایوان و حوض های زیبا بنا کنند. این کاخ در دو طبقه و به سبک معماری اسلامی و در زمینی به مساحت 500 متر مربع بنا گردیده. پلان معماری آن دارای طرحی با محورهای صلیبی و برون گرا می باشد.

طبقه اول عمارت چهلستون قزوین دارای سالن وسیعی است که در چهار طرف آن چهار اتاق با اشکال متفاوت از یکدیگر قرار دارد. طرح اجرا شده برای تهویه هوا آن بسیار بی نظیر است و معماری آن به شکلی صورت گرفته که در گرمای تابستان، هوای مطبوعی در این سالن جریان داشته باشد. دیگر ویژگی خاص طبقه اول بنا این است که تقریبا تمامی بنا با نقاشی که متعلق به دوران صفویه و نمونه ای از هنر نگارگری مکتب قزوین می باشد تزئین شده و به آن شکوه خاصی بخشیده. سقف طبقه اول دارای مقرنس زیبایی می باشد و در کف آن و در شمال و جنوب بنا سه حوض وجود داشته. در حال حاضر فقط حوض مرکزی و جنوبی باقی مانده و مرمت شده و از حوض شمالی خبری نیست. در حال حاضر طبقه اول این کاخ به موزه خوشنویسی تبدیل شده و در آن کلکسیونی از نسخه‌های نفیس تاریخی و محلی برای نمایش آثار ممتاز هنر در ادوار مختلف نگهداری می شود.

با پیمودن پله های شمالی تالار به سمت طبقه دوم می رویم. این طبقه دارای تالار بزرگ و مربع شکلی با نام تالار مرتضی می باشد و در چهار طرف تالار چهار گوشواره قرار دارد که از ابتدا در بنا وجود نداشته و متعلق به دوره قاجار می باشد. طبقه دوم دارای ارسی های پنج چشمه می باشد که از چهار جهت نور را به داخل هدایت کرده و و به دلیل رنگ خاص هر کدام، نمادی از چهار فصل سال است. دیگر ویژگی خاص ارسی ها این است که از داخل می توان بیرون را به نظاره نشست اما از درون این امکان میسر نمی باشد. این ارسی ها با کلمات و آیات قرآنی مزین شده اند.

از کاخ چهلستون قزوین می توان به عنوان یکی از بناهای فاخر بجا مانده از دوران صفوی یاد کرد. میراثی نفیس از تنوع معماری در دوران باشکوه صفوی که نشان دهنده گوشه ای از هنر و تاریخ این مرز و بوم می باشد. عمارت چهلستون قزوین در سال 1343 به شماره ثبت 389 در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسید. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در صورتی که به هنر خطاطی اصیل ایرانی علاقمند هستید بازدید از کاخ موزه چهلستون قزوین را به هیچ عنوان از دست ندهید. در کنار لذت بردن از این آثار نفیس شما می توانید در محوطه و باغ این عمارت که جزو جاذبه های گردشگری قزوین می باشد،لحظات خوشی را برای خود و دوستانتان رقم بزنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • حمید میرزایی

    سلام میکنم به تمام کسایی که برای این سایت خوب زحمت میکشن. من چند سال پیش رفتم قزوین. بنای کاخ چهل ستون مخصوصا سقفش خیلی استادانه و زیبا طراحی و کار شده. واقعا جای دیدنی و جالبیه. ممنون از مطلب خوبتون