shisheh-bath1

حمام شیشه سنندج

11338 2016/07/09
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

حمام شیشه، یکی از حمام های تاریخی شهر سنندج است که در مجاورت پل و در کنار مسجد ملاویسی قرار دارد. قدمت حمام شیشه سنندج به احتمال زیاد مربوط به دوره قاجار است.

حمام شیشه سنندج دارای محوطه های ورودی، هشتی، حمام گرم با ستون های سنگی، سربینه، سکوها، آبنمای گرم، آبنمای سرد و خزینه می باشد. در داخل حمام تزیینات آهک بری صورت گرفته که شامل نقوش مختلف گیاهی و حیوانی است.

shisheh-bath2

نمای سر درب ورودی، آجری است که به مرور زمان دچار تغییراتی شده است. در حمام زنانه نیز در کوچه مجاور واقع است. حمام شیشه سنندج تا چند سال قبل به عنوان مجموعه حمام مردانه و زنانه مطرح و دارای کاربری بهداشتی بوده است. با عبور کانال فاضلاب از کنار این بنای تاریخی، سلامتی و استواری بنا مورد تهدید واقع شده و اگر این روند همچنان ادامه داشته باشد، باید منتظر تخریب کل دیوارها باشیم.

حمام شیشه سنندج در زمان مالکیت بابا خان، از سوی اداره میراث فرهنگی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

shisheh-bath3

به رغم اینکه حمام شیشه در تاریخ 16 آبان ماه سال 1379 به شماره 2839 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است، بر سر مرمت آن بین شهرداری و شورای شهر سنندج دعواست و این در حالی است که وظیفه حفظ و مرمت آثار ملی بر عهده ی سازمان میراث فرهنگی است.
زمان تملک آن از سوی شهرداری سنندج مقرر شد از این بنا به عنوان موزه دائمی عکس کردستان استفاده شود، آنچه که پیداست تا به حال فقط نمایشی برعکس از وعده های فوق الذکر مسئولین را شاهد بوده ایم.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید