موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان یزد

18212 ۱۳۹۵/۰۲/۲۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه موزه ماركار به دوران پهلوی مربوط میشود.

موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان کجاست؟

موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان یزد (موزه مارکار یزد) قسمتی از مجموعه مارکار یزد می باشد که در زیر زمین مجموعه قرار گرفته است. بنیانگذار این بنا شخص نیکوکاری به نام پشوتن جی مارکار بوده است. در واقع پشوتن جی دوسایی مارکار یکی از بازرگانان و نیکوکار پارسی ساکن هند بود که ثروت خویش را وقف ساختن امکانات رفاهی و آموزشی برای زرتشتیان ایرانی نمود و آثار وقف هایش در شهر های یزد، کرمان و تهران مشهود می باشد.

برای رسیدن به موزه مارکار یزد می توان از مسیر های میدان مارکار، کوچه فرش مشهد یا بلوار منتظر قائم، کوچه میلاد یزد وارد شد. موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان دارای قدمتی بیش از 80 سال است. معماری به کار رفته در ساختمان موزه بی نظیر و با شکوه می باشد. بنای ساختمان از آجر بوده و در گذشته به عنوان خوابگاه شبانه روزی دانش آموزان دبستان و دبیرستان مارکار مورد استفاده قرار می گرفته است.

بنا موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان مارکار یزد شامل معماری خاصی است و به گونه ای صورت پذیرفته که بیشترین بهره از نور خورشید و بیشترین ماندگاری انرژی در آن اتفاق می افتد. برای تأمین آب مورد نیاز مجموعه از آب انبار، راه قنات و گاو رو استفاده می شده که تمامی بناها قابل بازدید می باشند. در محوطه مجموعه موزه، حمام و توالت های قدیمی مشاهده می شود که بازدید کنندگان را با سبک و سیاق زندگی مردمان 80 سال پیش آشنا می سازد. در زیر زمین مجموعه، موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان واقع شده است. بنابر این زمانی که گردشگران به موزه می آیند در ابتدا با تاریخچه مجموعه آموزشی مارکار و زندگی نامه پشوتن جی دو سابایی مارکار بنیانگدار مجموعه رو در رو می شوند.

یکی از شعار های موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان یزد، بهبود مستمر است. به همین خاطر موزه هر روز جذاب تر از روز گذشته اش می باشد.

گردشگران می توانند علاوه بر دیدن موزه مارکار یزد از آتشگاه زرتشتیان که فاصله کمی دارد سر بزنند.

مجموعه مارکار یزد یکی از جاذبه های فرهنگی استان یزد می باشد که در تاریخ ۹ آبان ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۴۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی کشور ثبت شده و شما می توانید در تور یزد گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان : یزد، شهر یزد، میدان مارکار، کوچه فرش مشهد و یا بلوار منتظرقایم، کوچه میلاد

عکسهای موزه مارکار یزد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید