غار سفید آب قزوین

15803 ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

غار سفید آب کجاست؟

قزوین از جمله استان های کشور می باشد که استعداد زیادی در زمینه غارزایی دارد و این فرایند در آن به تعداد زیاد رخ داده است. به همین جهت در این استان غارهای مختلفی شکل گرفته است که از جمله آنها می توان به غار سفید آب قزوین اشاره کرد. این غار در 1700 متری روستای سفید آب که خود توابع بخش رودبار الموت غربی می باشد قرار گرفته است و به همین دلیل به غار سفیدآب الموت شهرت پیدا کرده است. روستای سفید آب دارای 127 خانوار و 480 نفر جمعیت می باشد که اکثریت آنها از اقوام تات هستند و به زبان تاتی سخن می گویند.

عکس غار سفید آب قزوین

غار سفید آب الموت قزوین در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا واقع شده است. این غار، غاری آهکی می باشد که دلیل به وجود آمدن آن به انحلال سنگ های آهنکی در اثر نفوذ آب برمیگردد. قدمت غار سفید آب بین 250 تا 290 میلیون سال پیش و به اواخر دوران پالئوزوئیک برمیگردد.

دهانه غار سفید آب در قزوین 2 متر ارتفاع و 3 متر عرض دارد و پس از ورود به آن باید از چاهی به عمق 4 متر عبور کنیم. پس از آن وارد راهرو 80 متری غار می شویم که در بعضی از نقاط عرض آن بسیار کم شده و شیبی رو به پایین دارد. در انتهای این راهرو با یک منظره فوق العاده که حوضچه ای زیبا و مملوء از آب در آن قرار گرفته است مواجه می شویم. در این غار ستون های زیادی از مواد معدنی به چشم می خورد که از سقف آویزان هستند (به این ستون ها در اصطلاح استالاکتیت‌ گفته می شود) و این موضوع باعث شده است که سفید آب بیشتر مورد توجه غارنوردان قرار بگیرد.

غار سفید آب رودبار الموت قزوین از جمله جاذبه های گردشگری این شهر می باشد که علاقه مندان به غارنوردی می توانند در صورت سفر به این منطقه از آن بازدید کنند.

آدرس غار سفید آب : استان قزوین، منطقه الموت، 4 کیلومتری شمال روستای سفید آب، کوه سفید چشمه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید