برکه های باران بندرعباس

12736 ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت برکه های باران به دوران صفویه بر می گردد.

آب انبار ها یا برکه ها در جنوب هرمزگان از قدیم نقطه امیدی برای اسکان موقت رهگذران بوده است. هنری که مردم آن زمان برای ساخت آب انبارها به خرج می داده اند بسیار هوشمندانه و دانش بنیان بوده است تا از آب که مایع حیات به حساب می آمده به بهترین شکل استفاده کنند.

برکه های باران بندرعباس شامل پنج آب انبار است که دارای گنبدهای چشم نواز و زیبایی می باشند. در هرکدام از برکه ها چهار دهانه اصلی برای ورود دیده می شود که در فضایی سرسبز و در خیابان 22 بهمن بندرعباس واقع شده اند. دو آب‌ انبار در مجموعه برکه های باران در بندرعباس خارج از محدوده‌ ی موزه‌ ی خلیج فارس بنا شده اند؛ یکی را درون محوطه‌ ای دیوار کشی‌ شده خواهیم یافت و دیگری را در داخل بافت شهری پشت موزه‌ ی خلیج فارس.

سرتاسر محوطه‌ یکی از این آب‌ انبار ها، دیوار کشی‌ شده و گفته می‌ شود مجموعه برکه های باران بندرعباس همان آب‌ انبار هایی است که برای تفریح در اختیار فرح پهلوی، همسر شاه قرار داشته، اما آب‌ انبار چهارم از برکه های باران در بافت شهری بنا شده و پشت موزه‌ ی خلیج فارس قرار گرفته است.

ملات معمول برای ساخت برکه در گذشته، ساروج و سنگ رودخانه و سنگ مرجان بوده که حالت عایق مانند ساروج در مقابل رطوبت و شرجی، بهترین گزینه برای روکش روی برکه ها و عایق مخازن بوده و برای ساخت انبارها اهمیت خاصی داشته است. دقیقا زیر سقف قوسی‌ شکل آب انبار، سکوهایی تعبیه شده برای نشستن در یک فضای مدور که با نرده‌های چوبی مزین شده اند.

البته ورود عموم به آب انبار ممکن نیست، حتی برای نظافت! چراکه ورودی آن مسدود شده و با حصاری فلزی تمام پنجره‌هایش را بسته اند. براساس گفته‌ی اهالی محل، این آب‌ انبار را شهرداری بندرعباس اداره می کند و آن‌ ها چند بار تا به الان محوطه را صاف کرده‌اند تا بتوانند از آن استفاده کنند؛ اما باز هم همه‌ چیز همان‌ طور مانده است.

در ساخت آب انبارهای استان هرمزگان پلان ها به سه شکل طراحی می شده اند.

1.طولی، مستطیلی با طاق آهنی

2.دایره ای با سقف گنبدی و گرد

3.به شکل صلیبی که شکل دایرها با سقف گنبدی بیشتر به چشم می خورد.

از جمله معروف ترین برکه ها با اشکال صلیبی عبارتند است از برکه خونسرخ و برکه دریا دولت در شهرستان بندرلنگه که هرکدام دارای پنج یا چهار برکه می باشند. بیشتر آب انبارهای استان هرمزگان در شهرستان های بندرلنگه، بستک و قشم بنا شده اند. از دو برکه ای که در محدوده موزه قرار دارند یکی رها با درب هایی بسته رها شده و دیگری به آمفی تاتر تبدیل گشته است.

اخیراّ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجموعه برکه های باران را مورد مرمت قرار داده و قسمت سقف های کاذب آب انبارها که آسیب دیده بود و در حال از بین رفتن بودند را اسکلت بندی کرده اند. با رسیدگی های بیشتر از سوی سازمان میراث فرهنگی این مجموعه توانایی تبدیل شدن به یکی از جاذبه های گردشگری بندرعباس را دارد.

عکس های برکه های باران بندرعباس

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید