قلعه اردشیر کرمان

13158 ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه قلعه اردشیر کرمان مربوط به دوره ساسانیان می باشد.

قلعه اردشیر کرمان کجاست؟

استان کرمان همانند دیگر شهرهای کشورمان دارای آثار تاریخی و با ارزشی است که دیدن آنها هر بیننده ای را به حیرت وا می دارد. قلعه اردشیر کرمان نیز یکی از همان هاست که در جنوب شرقی کرمان با فاصله کمی از شهر واقع شده و جزو جاذبه های گردشگری  زیبای شهر کرمان می باشد.

قلعه دختر و اردشیر کرمان در دو کیلومتری و با فاصله زمانی 10 دقیقه از مرکز شهر کرمان قرار دارد. این قلعه جزو قدیمی ترین قلعه های کشور به حساب می آید، مانند قلعه دختر که قدمت آن به پیش از اسلام یعنی همانطور که از نامش پیداست به اردشیر ساسانی می رسد، مصالح ساخت آن فقط خشت خام با جرزهای بسیار زخیم می باشد که از خشت های معمولی و متداول بسیار حجیم استفاده شده، قلعه اردشیر را به دلیل وضعیت طبیعی قرارگیری آن قلعه کوه نیز می نامند.

قلعه ی اردشیر کرمان از دو قسمت مجزا از هم تشکیل شده است که قسمتی از آن بر بلندای تپیه ای مرتفع در ضلع جنوب شرقی واقع گشته که در گذشته آن را قلعه کوه می نامیدند و قسمتی دیگر روی تپه نسبتأ کوتاهتری ساخته  شده است که به آن قلعه دختر یا آتشکده آناهیتا می گویند. اگر به عکس قلعه اردشیر کرمان دقت کنید، متوجه می شوید که ساخت قلعه بر بلندای تپه بدلیل احاطه شدن آن منطقه توسط جلگه ای حاصلخیز بوده و هزارو 500 متر از سطح دریا بالاتر قرار گرفته است.

وجود تعدادی از قطعات کاشی های پیدا شده نشان می دهد از هنر منحصر به فردی در سیستم ساخت آن استفاده شده است. البته بر اساس شواهد تاریخی، اردشیر بابکان قلعه اردشیر در کرمان را بعد از باز پس گیری از دست دشمنان ساخت، ولی در قسمی که روی تپه کوچکتر ساخته شده، این طور برداشت می شود که علاوه بر استفاده نظامی به عنوان مکانی برای عبادت و یا مراسم مذهبی هم کاریرد داشته است.

قلعه اردشیر کرمان علی رقم سالیان طولانی و فرسایش بعضی از نقاط آن همچنان باقی مانده و در اطراف قلعه پراکنده شده است که پتانسیل کاوش های باستان شناسی را دارد تا شاید به پیدایش یک تمدن بسیار کهن بیانجامد. این قلعه یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری کرمان است و نشاط آوران دیدن آن را در تور کرمان گردی به شما پیشنهاد می کند.

آدرس قلعه اردشیر کرمان : استان کرمان، 2 کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان

عکس های قلعه اردشیر کرمان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید