ارگ بم کرمان

19677 ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 16 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

از جاذبه های مهم که در شمال شرقی شهر بم قرار گرفته و مربوط به دوران اشکانیان و هخامنشیان است، ارگ بم کرمان می باشد.

ارگ بم کجاست؟

ارگ بم با عنوان بم و فضای فرهنگی آن در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. ارگ بم کرمان بزرگترین بنای خشتی جهان محسوب و به دلیل عظمت آن با دیوار چین مقایسه می شود.

معماری ارگ بم از جهات مختلفی مورد بررسی طراحان قرار گرفته است. این بنا در بهترین نقطه با دید مناسب از جهت امنیتی قرار دارد. دژ نظامی، سربازخانه، اصطبل، عمارت چهار فصل و چاه آب در درونی ترین دیوار ارگ بم واقع شده است. ورودی اصلی شهر و مسیری که متصل کننده ورودی شهر به دژ است در اطراف بخش حکومتی ساخته شده است.

خانه های ارگ بم کرمان در سه نوع مختلف وجود دارد. خانه هایی با 3 اتاق برای خانواده های تهیدست، خانه هایی با 4 اتاق برای خانواده های طبقه متوسط جامعه و در نهایت شیک و مجلل ترین خانه ها که در نقاط مختلف برای انواع فصل ها در نظر گرفته شده است. تمام ساختمان های این بنا از خشت ساخته شده است.

ارگ بم قبل از زلزله

 زلزله ای به شدت 6.6 ریشتر در دی ماه سال 1382 اتفاق افتاد که باعث شد ارگ بم کرمان آسیب جدی ببیند و بازسازی دوباره ارگ بم را کشورهای عضو میراث جهانی یونسکو عهده دار شدند.

ارگ بم بعد از زلزله

شهر بم کرمان در 180 کیلومتری جنوب شرقی استان کرمان و در ارتفاع 1060 متری از سطح دریا واقع شده است. تنها شهر ایران که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، شهر بم می باشد. در گذشته ها، شهر بم به پاریس ایران و دروازه شرق ایران شهرت داشت. در زمان حکومت لطفعلی خان زند برای مدتی به عنوان پایتخت ایران مطرح شد. از سوغات معروف این شهر می توان به خرما، مرکبات، حنا، کماچ سهن، کلمپه و قاووت اشاره نمود. محصولات کشاورزی شهر بم کرمان به خصوص خرمای آن معروفیت جهانی دارد.

در سال 1189 هجری شمسی وقتی که پاتی جهانگرد انگلیسی وارد شهر بم شد، در نوشته هایش قلعه این شهر را مستحکم و مقاوم معرفی نموده و در ایران این قلعه از جهت استحکامات بی نظیر بود.
هم چنین بار تولد می نویسد که بم در گذشته مرکز صنعتی کرمان بود و پارچه های آن به مصر هم فرستاده می شد.
در قرن دهم، مقدسی جغرافی نویس عرب در گزارشات خود می نویسد که مردم شهر بم کرمان، متخصص و اهل مهارت بودند و پارچه هایی که در آنجا تولید می شد مایه سرافرازی ایران بود. پیراهن و لباسهای با ارزش و فاخر که طالب بسیار داشت در این شهر تولید و صادر می شد.
شهر بم کرمان در دوره ساسانیان، از لحاظ نظامی و بازرگانی اهمیت داشت و این به خاطر مرتبط بودن جاده های ایران با افغانستان و بلوچستان بود.
اصالت مردم بم با توجه به بررسی سکونتشان از نژاد آریایی می باشد. در اساطیر ایرانی، بنای این شهر قدیمی را به بهمن پسر اسفندیار نسبت داده اند.

شهر بم دارای آب و هوای گرم و خشک است. این شهر به دلیل مجاورت با کویر، شرایط آب و هوایی متغیری را دارد. بم در بعضی اوقات فصل تابستان گرم ترین شهر و در فصل سرما سردترین نقطه کشور می باشد. در شهر بم میزان بارندگی در سال، 68 میلی متر گزارش شده است.

از جاذبه های شهر بم کرمان می توان به منطقه خوش آب وهوای دهبکردی اشاره نمود. روستای دهبکردی در 50 کیلومتری شهر بم قرار گرفته و تحت تاثیر آب و هوای اقلیم کوهستانی واقع شده است. ارتفاع آن حدود 2500 متر است و کوه شیر و منطقه مرغک منظره چشم گیری را به دهبکردی بخشیده است. وجود درختان سپیدار و گردو ، فضای این روستا را دل انگیز کرده اند. نتایج یک محقق با بررسی DNA مردم منطقه دهبکردی و روستاهای اطراف آن به این موضوع رسید که مردمان این مناطق همان مردمان قدیم ارگ بم هستند که به دلیل خشکسالی و گرم بودن هوا به این مناطق خوش آب و هوا وارد شده اند.

از دیگر جاذبه های بم می توان به روستای مرغک در 40 کیلومتری جنوب غربی اشاره نمود که دارای پوشش گیاهی درختان میوه، جنگل های بادام کوهی، ارس و بنه است. حمام صد ساله در مرغک از آثار تاریخی این روستا به شمار می رود.

ارگ بم کرمان یکی از جاذبه های تاریخی این شهر می باشد که در تاریخ 1 فروردین ماه 1345 با شماره ثبت 519 به فهرست آثار ملی اضافه شد. در تور کرمان گردی حتماً از جاذبه های کرمان دیدن کنید.

عکس های ارگ بم کرمان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • sadeghi

    kheyli khub bud mamnun