کاروانسرای دودهک دلیجان

10081 2019/07/17
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 3.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه کاروانسرای دودهک به دوران صفویه مربوط میشود.

کاروانسرای دودهک کجاست؟

کاروانسرای دودهک از جاذبه های طبیعی ایران، در شمال شرقی محلات، در مجاورت ساحل شرقی رودخانه ی قم رود و در مسیر جاده ی دلیجان به دهستان خورهه ( نزدیک جاده ی قم به دلیجان) واقع شده است.

عکس کاروانسرای دودهک

قدمت کاروانسرای دودهک به دوران صفویه باز می گردد اما جالب است که معماری آن از معماری سلجوقیان پیروی می کند که همین امر تخمین زدن قدمت بنا را با مشکل مواجه می کند. در هر یک از دیوار های شمالی و شرقی و غربی آن سه برج دیده بانی تعبیه شده که نشان می دهد کاروانسرای کاربردی مانند یک قلعه ی نظامی داشته است.

پس از ورود از دروازه ی ورودی کاروانسرا دودهک، ایوانی به طول 30.11 متر وجود دارد که انتهای آن با پله هایی به حیاط متصل می شود. پل و کاروانسرا در مسیر تاریخی جاده ی ابریشم احداث گردیده اند و همان طور که گفته شد از یادگار های دوره ی صفویه می باشند. کاروانسرا با وسعتی به ابعاد 60 در 70 متر ساخته شده بوده و سه برج در هر یک از دیوار های شمالی، شرقی و غربی وجود دارد که برای حفاظت و نگهبانی استفاده می شدند و به این مکان ابهتی به مثابه قلعه ی نظامی می دادند.

مصالح به کار رفته در کاروانسرای دودهک دلیجان عبارتند از: آجر، سنگ، آهک و گچ. سقف بناها با گچ و پشت بام از کاهگل پوشیده شده است. ایوان های جنوبی و غربی بعد از ساخت بنا ایجاد شده اند و دارای فرورفتگی هایی در دیوار می باشند. ایوان شرقی بر روی یک آب انبار زیرزمینی ساخته شده و در سمت راست ایوان 2 اتاق ساخته اند که اولی مربعی با ضلع 8.4 متر و پوششی گنبدی است.

در گذشته، این اتاق به وسیله ی یک در بزرگ به اتاق کناری متصل می شده و با هم ارتباط داشتند. چهارگوشه ی کاروانسرا مشابه یکدیگر نیستند. گوشه های شمال غربی و جنوب غربی برای نگهداری بار و دو گوشه ی دیگر به عنوان اصطبل مورد استفاده قر ار می گرفتند. این بنای محکم پی هایی از جنس سنگ دارد اما بقیه ی بنا از آجر ساخته شده است. رودخانه ی قم از کنار این مکان می گذرد. پل تاریخی دودهک نیز در مجاورت آن قرار دارد. سالم بودن بنای کاروانسرا نیز از ویژگی های مثبت این ساختمان تاریخی محسوب می شود.

کاروانسرای تاریخی دودهک دلیجان در سال 1377 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ی 1983 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در تور قم گردی می توانید از این جاذبه دیدن کنید.

آدرس کاروانسرای دودهک: ساحل شرقی رودخانه قم رود، شمال شرقی محلات.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید