تور تاکستان گردی

قبل از سفر به تاکستان حتما این مطلب را بخوانید 20923 2019/01/17
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 3.5]
تاریخچه: در گذشته های دور، تاکستان را که به شهر تات ها معروف بوده، <<سیاده>> یا <<سیادهن>> می نامیدند. نام سیادهن بر روی یکی از کتیبه های معروف دوران هخامنشیان در 2300 سال قبل، به نام پیوتین گرایا حک شده است. این کتیبه هم اکنون در موزه معروف شهر وین پایتخت اتریش نگهداری می شود.

با کاوش های باستان شناسی انجام شده در تپه خله کو، ایجاد هسته اولیه شکل گیری این شهر، به 7000 سال قبل بر می گردد و این امر تاکستان را به یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران و جهان بدل کرده است. قرارگیری در مسیر راه ارتباطی جاده ابریشم از یکسو و حاصلخیزی خاک منطقه و دسترسی به منابع آبهای زیرزمینی و آب و هوای معتدل از سوی دیگر، مهمترین عوامل در شکل گیری این شهر بوده است. این شهر در زمان حکومت رضا شاه پهلوی به تاکستان تغییر نام داد. علت انتخاب نام تاکستان برای این شهر توسط فرهنگستان زبان و ادب پارسی، وجود باغ های فراوان انگور در آن می باشد. شهر تاکستان در حال حاضر بزرگترین شهر تات نشین جهان محسوب می شود و مردم آن به زبان تاتی سخن می گویند.

ایرانگردی و جهانگردی تاکستان,تاکستان گردی,تور تاکستان گردی
اطلاعاتی درباره شهر تاکستان
جمعیت
80000 نفر
مساحت
200000 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
028
تاریخ ثبت شهر
1342

بهترین فصل سفر به تاکستان

شهرستان تاکستان در فصل تابستان آب و هوای معتدل و خنک و در زمستان سرد و خشک دارد. این شهر پس از قززوین بیشترین میزان گردشگر را در استان قزوین دارا می باشد. تعطیلات عید نوروز و تابستان اوج شلوغی و ترافیک در تاکستان است. بهترین زمان برای سفر با تور تاکستان گردی اوایل فصل بهار و خصوصا اردیبهشت ماه و همچنین فصل پاییز است.

جاذبه های گردشگری تاکستان

تاکستان قدیمی ترین شهر در استان قزوین است و دارای آثار تاریخی با قدمت چندین هزار ساله می باشد. بد نیست بدانید استان قزوین دارای بیشترین آثار تاریخی ثبت شده در کشور می باشد و شهر تاکستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در کنار جاذبه های تاریخی فراوان، شهر تاکستان از لحاظ جاذبه های طبیعی نیز غنی محسوب می شود و آنرا به شهری مناسب برای گردشگری تبدیل کرده است که همین موضوع باعث ایجاد تور گردشگری تاکستان شده است.

جاذبه های طبیعی تاکستان

یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی که به وفور در استان قزوین یافت می شود، چشمه های آبگرم می باشد که خواص درمانی دارند. شهر تاکستان نیز با برخورداری از این موهبت الهی، همه ساله پذیرای مسافران زیادی است که به قصد درمان به این منطقه سفر می کنند. چشمه آبگرم تاکستان از این حیث بسیار مشهور است. دیگر اثر طبیعی معروف شهر تاکستان، منطقه حفاظت شده باشگل می باشد که در هشت کیلومتری این شهر و در محدوده دهستان قاقازان قرار دارد. نام این منطقه حفاظت شده از روستای متروکه باشگل که در مرکز منطقه قرار دارد، تاثیر گرفته است. این منطقه زیبا و دیدنی با توجه به موقعیت خاص خود، قلمرو زیستی گسترده ای از گونه های وحشی با ارزش می باشد.

 • کوه تاکستان : کوه خاکستر
 • مناطق شکار ممنوع تاکستان : منطقه شکار ممنوع خراسانلو
 • روستاهای تاکستان : روستای تاکند، روستای کندر قاقازان، روستای نهاوند، روستای آبکلو، روستای خورهشت، روستای لوشکان، روستای یحیی آباد، روستای چوزه، روستای هفت صندوق

جاذبه های تاریخی تاکستان

تاکستان به دلیل قدمت زیاد خود از حیث آثار تاریخی، غنی می باشد. بیشترین جاذبه های تاریخی تاکستان، تپه های متعددی است که در گوشه گوشه شهر نمایان است و جلوه خاصی به این منطقه بخشیده است. آثار زندگی پیش از تاریخ در تپه های باستانی از جمله خله کو، گواه قدمت ژرف این شهر می باشد. برج ها و بناها، قلعه ها و پل ها دیگر جاذبه های تاریخی این شهر را شامل می شوند. وجود چندین بقعه و آرامگاه نیز به جذابیت های تاریخی تاکستان افزوده است و باعث شده است که هرساله هزاران گردشگر با استفاده از تور تاکستان گردی به این شهر سفر کنند.

 • مساجد تاریخی تاکستان : مسجد شاه عباسی
 • مدارس تاریخی تاکستان : مدرسه خیام
 • گرمابه های تاریخی تاکستان : گرمابه بوستانک، حمام شاه عباسی، گرمابه مهدی آباد، گرمابه حسین آباد
 • بقعه و آرامگاه های تاریخی : بقعه پیر تاکستان، امامزاده صالح، امامزاده سلیمان، امامزاده کمال، امامزاده هفت صندوق
 • قلعه های تاریخی تاکستان : میل خرم آباد، قلعه دختر (قز قلعه)
 • تپه های تاریخی تاکستان : تپه الوند، تپه داکان، تپه نرگه، تپه قرق، گیلک تپه، تپه سلک، تپه راه خرم آباد، خله کو، خندو، شیزر، قرق، اک، بالا، سلک، خرم آباد، نجات، چخماق، تنه تپه، نر گه، زرلان، ولازگرد، کندر، کیوران، تپه خروزان، اسفرورین، شارین، نهاوند، یوسف آباد، اسپند تپه
 • سایر جاذبه های تاریخی تاکستان : ساختمان بانک ملی، کاخ شاهی

مراکز خرید تاکستان

تاکستان به سبب وسعت کم دارای مرکز خرید عمده و شاخصی نمی باشد. بیشتر واحدهای تجاری این شهر بصورت مغازه هستند و اغلب آنها به فروش محصولاتی نطیر انگور و کشمش می پردازند. گردشگران می توانند برای خرید سوغات تاکستان به بازارهای فوق مراجعه نمایند.

هتل های تاکستان

شهر تاکستان در حال حاضر دارای سه هتل و چندین مهمانپذیر می باشد که به میزبانی از مسافرین و گردشگران داخلی و خارجی که با تور تاکستان گردی به آن سفر می کنند، می پردازند که در ادامه آنها را به شما معرفی می کنیم.

 •  هتل های تاکستان : هتل جهانگردی تاکستان، هتل بزرگ بغدادی، هتل تاکستان و مهمانپذیر خورشید تاکستان

سوغات و صنایع دستی تاکستان

شهر تاکستان به دلیل وجود باغ های انگور، شهرت فراوانی دارد. یکی از مشتقات انگور که بسیار نیز پرطرفدار است کشمش می باشد. شهر تاکستان بعنوان سومین صادر کننده کشمش در جهان شناخته شده است. از اینرو در سفر به تاکستان حتما کشمش این شهر را به عنوان سوغات تهیه نمایید. کشمش آفتابی و کشمش تیزابی مرغوب ترین نوع کشمش به شمار می روند. یکی دیگر از مشتقات انگور که بسیار محبوب می باشد شیره انگور است که در این شهر به وفور یافت می شود و سرشار از انرژی می باشد.

نقشه شهر تاکستان

شهر تاکستان در 30 کیلومتری جنوب غربی قزوین واقع شده و ارتفاع متوسط این شهر از سطح دریا 1265 متر می باشد. از لحاظ جغرافیایی در 49 درجه و 42 دقیقه شرقی و 36 درجه و 04 دقیقه پهنای شمالی واقع شده است. این شهرستان از شمال و شمال شرق به قزوین، از جنوب به شهرستان بویین زهرا و از مغرب به استان زنجان منتهی می شود. این شهرستان از دو بخش قدیم و جدید تشکیل شده که بخش جدید به سمت شمال گسترش یافته و بخش قدیمی در ناحیه جنوبی واقع شده است. زبان مردمان اصلی این شهر تاتی بازمانده از زبان قدیمی ایرانی می باشد. بیشترین رشد توسعه اقتصادی تاکستان، مرهون آب و هوای مناسب، خاک حالخیز و همچنین دسترسی به منابع آب مورد نیاز برای کشاورزی می باشد. شما می توانید نقشه این شهر را از معابر ورودی آن و همچنین تورهای ایرانگردی و جهانگردی تاکستان تهیه کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید