باغ و عمارت رحیم آباد بیرجند

12562 2018/07/03
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس

این اثر به شال 1315 در دوره قاجاریه بنا شده است.

باغ و عمارت رحیم آباد بیرجند در دوره قاجاریه، سال ۱۳۱۵ هجری قمری به دستور اسماعیل خان احداث و باکاربرد دارالحکومه شروع به فعالیت کرد. باغ رحیم آباد بیرجند در خیابان پاسداران شهر بیرجند احداث شده که به علت نوع معماری و تزئینات بی نظیر، از اهمیت ویژه ای در بین باغ های ایرانی برخوردار است.

عکس عمارت رحیم آباد بیرجند

می توان گفت این مجموعه از بخش های مختلفی مانند باغ، عمارت اصلی، استخر، حوض خانه، انبارهای متعدد، اتاق های خدمه و نگهبانان، حصار و برج نگهبانی و اصطبل تشکیل شده است. عمارت رحیم آباد بیرجند، دو درب برای ورود دارد که تنها مسیر دسترسی به درون باغ از همین دو درب انجام می شود.

در سه گوشه حصار باغ رحیم آباد بیرجند که به حصار گلین شهرت دارد، بقایای چند برج مشاهده می شود که از بین آن ها برج شمال شرقی بنا به صورت کامل از بین رفته است. محور اصلی باغ بین دو عمارت باغ است و خط تقارن آن به شکل طولی طراحی شده. این محور با یک استخر، دو حوض و درختانی که عمدتاً کاج و سپیدار و دختان مثمری چون زردآلو زرشک هستند در دو سمت مسیر از دیگرنقاط جدا شده که خود جلوه ای از باغ ایرانی می باشد.

در مرکز باغ، عمارتی احداث شده است که سبک سیاق معماری آن تداعی کننده معماری اواخر دوره قاجار و البته اویل پهلوی است. مهمترین و اصلی ترین قسمت عمارت رحیم آباد بیرجند را تالار آیینه تشکیل می دهد که دارای انواع تزئینات گچبری به شکل گل و بوته، تصاویر حیوانات، نقوش اسلیمی و آیینه کاری است؛ ضمن اینکه دارای طاقنما و تزئینات رسمی بندی می باشد. نقشه عمارت رحیم آباد با در نظر گرفتن درهای متعدد برای عمات دستیابی به فضاهای مختلف آسان کرده است.

باغ رحیم آباد بیرجند در حال حاضر کاربردی فرهنگی دارد، این مجموعه شامل مجتمع کارگاه های آموزش هنرهای سنتی و سفره خانه استفاده می شود که همچنین از مهمترین جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی نیز به شمار می رود.

باغ تاریخی رحیم آباد یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری بیرجند می باشد که در مورخه خرداد ماه ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۷۰۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید