کاخ شادیاخ نیشابور

17564 2019/10/29
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه کاخ شادیاخ نیشابور به اوایل سده سوم هجری برمیگردد.

کاخ شادیاخ کجاست؟

کاخ شادیاخ که در گذشته با نام هایی همچون شادی یاخ یا شادی کاخ هم شهرت داشته است یکی از قدمتی ترین شهرهای نیشابور است و حدوداً در دهه سوم هجری به عنوان شهری برای سکونت در آمد و متاسفانه در سال 669 تخریب شد و اکنون ویرانه ای از آن باقی مانده است. اما گذشته کاخ شادیاخ نیشابور بسیار جذاب است چراکه مردم نیشابور در آن زمان اهمیت ویژه ای به این کاخ می دادند. چراکه این مجموعه یکی از کاخ های اشراف نشین در نیشابور بوده و محلی برای سکونت بزرگترین مشاهیر این شهر همچون پادشاهان، نویسندگان و شاعران و هنرمندان قرار داشته است.

عکس کاخ شادیاخ نیشابور

فلسفه نام گذاری کاخ به این نام که در دو کلمه شادی و آخ تشکیل شده است به معنی شادی، و آفرینش شادی است. در کتب تاریخی به جای مانده معلوم شد که ای کاخ با نام های دیگری مانند شاد کاخ، شادمهر و شاد جهان هم مشهور بوده است. اوج جلال و عظمت کاخ شادیاخ در نیشابور از قرن سوم شروع و در قرن پنجم پایان یافت. در زمان های گذشته به کاخ شادیاخ، شهر ابر هم گفته می شد. در این مجموعه 32 مسجد و 32 مدرسه ساخته شده است.

کاخ شادیاخ نیشابور در گذشته یعنی از سال 618 هجری قمری مرکز حکمرانی خراسان بود که متاسفانه به دلیل وقوع زلزله ای وحشتناک ویران شد. سال  209 هجری قمری شخصی به نام یعقوب لیث به این نیشابور سفر کرد و پس از گشت و گذار در این مجموعه دستور دارد تا باغ هایی زیبا و با شکوه برای کاخ شادیاخ بسازند که این باغ ها به مرور زمان جای خود را به خانه ها و منطقه های مسکونی داده اند.

رویدادهای تاریخی بسیاری در کاخ شادیاخ اتفاق افتاده است، مثلا طغرل اول سلجوقی زمانی که بر سلطان مسعود پیروز شد یعنی در سال 426 هجری، تاج گذاری اش را در این کاخ برگزار نمود و دومین سلطان سلجوقی ها هم در این کاخ جشن عروسی پسرش یعنی سلطان محمد را برگزار کرد و پس از آن دستور بازسازی این کاخ را داد.

در طی چند سال اخیر، کاوش های فراوانی در این منطقه صورت گرفته است و بناهای بسیاری در آن کشف شده است نظیر، خانه هایی مخصوص ساخت شراب، تالاهای شاه نشین و اندرونی، آهنگری، سفالگری و شیشه گری. علاوه بر این بناها آثار قدیمی بسیاری مانند سازه ها و ظروف سفالی در آن پیدا شده و برخی از گروه های باستان شناسی هنوز هم در حال کشف چیزهای جدید از این کاخ هستند.

یکی دیگر از مهم ترین کشفیات کاخ شادیاخ نیشابور، کشف اسکلت انسانی است که در هم متلاشی شده و بر اساس تحقیقات و آزمایشات گوناگونی که بر روی آن انجام شده است این اسکلت متعلق به زمانی است که ان زلزله هولناک کل کاخ را با خاک یکسان کرد. جالب است بدانید که دو تن از مشاهیر بنام کشورمان یعنی عطار و خیام نیشابوری در این کاخ زندگی می کردند. برای بازدید از کاخ شادیاخ می توانید از ساعت 7 الی 9 شب به این منطقه بروید.

کاخ شادیاخ یکی از جاذبه های گردشگری نیشابور است که با شماره ثبت 10910 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است و شما می توانید در تور نیشابور گردی از این مکان تاریخی دیدن کنید.

آدرس کاخ شادیاخ: نیشابور، محله کهن، کاخ شادیاخ

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید