آبشار شوی دزفول

15055 2018/11/03
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 3.7]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آبشار شوی کجاست؟

کشورمان ایران سرشار از جاذبه های گردشگری است که می توانند هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود بکشانند. در این میان جاذبه های طبیعی نقش مهمی در جذب توریست دارند و از جمله مهم ترین آنها می توان به آبشار شوی دزفول اشاره کرد. این آبشار زیبا، یکی از منحصر به فردترین جاذبه های طبیعی کشورمان می باشد که به عنوان بزرگ ترین آبشار خاورمیانه نیز شناخته می شود. این آبشار در روستای شوی دزفول در دامنه رشته کوه زاگرس و در مرز بین استان خوزستان و لرستان واقع شده است و به همین جهت عده ای بر این باورند که این آبشار متعلق به استان لرستان می باشد و از این رو به آن آبشار تله زنگ لرستان یا آبشار شوی لرستان نیز می گویند.

آبشار شوی اهواز 85 متر ارتفاع و 70 متر عرض دارد و از یک غار سرچشمه میگیرد. آب این آبشار در نهایت به دریاچه سد دز در خوزستان میریزد. علاوه بر این، این آبشار در منطقه ای کوهستانی واقع شده است و به همین جهت از چشم اندازی بی نظیر برخوردار می باشد. در اطراف این منطقه زیستگاه های مختلف گیاهی و جانوری به چشم می خورد که از جمله گونه های گیاهی آن که برخی از آنها خاصیت دارویی هم دارند می توان به مو، زبان‌ گنجشگ، افرا اشاره کرد. همچنین جاندارانی همچون پلنگ، خرس و سمندر در اطراف این منطقه زندگی می کنند.

علاوه بر این تمام زیبایی های این منطقه در همین آبشار خلاصه نمی شود. اگر حدود 30 دقیقه کوهپیمایی کنید، با منظره بی نظیر دیگری مواجه می شود که به آبشار شوی دوم معروف است. این آبشار زیبا چشم اندازی کاملا متفاوت با آبشار اول دارد و در پایین آن حوضچه ای به چشم می خورد که به دلیل عمق مناسب، شرایط شنا کردن در آن فراهم می باشد.

یکی از اصلی ترین ویژگی های این آبشارها، دست نخورده بودن آنها می باشد و دلیل آن را می توان سختی در دسترسی به آنها دانست. اگر قصد بازدید از جاذبه های نهفته در دل طبیعت را دارید باید از روستای سرتنگ تا این آبشار را که حدود 2 ساعت زمان خواهد برد به صورت پیاده طی کنید. البته در مسیر رسیدن به آبشار شوی در دزفول جاذبه ها و مناظر طبیعی فراوانی وجود دارند که می توانید از گشت و گذار در آنها نیز لذت ببرید.

آبشار شوی دزفول یکی از جاذبه های گردشگری خوزستان می باشد که در تاریخ 29 در ماه 1393 به عنوان سی و پنجمین اثر طبیعی ملی کشور به فهرست آثار ملی اضافه شد.

آدرس آبشار شوی : استان خوزستان، شهرستان دزفول، دهستان شوی

عکس های آبشار شوی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید