پارک ملت مشهد

27880 2015/09/29
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 14 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پارک ملت مشهد یکی از قدیمی‌ ترین پارک های شهر مشهد است که در سال ۱۳۴۳ در اواخر دوران پهلوی دوم و در مکانی خارج از شهر احداث گردید. به دلیل توسعه شهری، این پارک اکنون در داخل شهر مشهد قرار گرفته ‌است. پارک ملّت توسط دو مهندس طراح انگلیسی با سبک بوستان‌ های انگلستان طراحی شده است. اتمام پروژه ی پارک ملّت توسط مهندسین ایرانی در چند سال بعد به اتمام رسیده است. مساحت قابل توجه این پارک ۷۲۰ هزار مترمربع است.

پارک ملت مشهد یکی از بزرگترین پارک های عمومی مشهد می باشد که مورد توجه مردم و زائرین حضرت رضا (ع) قرار گرفته است و در تور مشهد گردی می توانید از این مکان زیبا دیدن کنید. پارک ملت مشهد مقدس نیاز سنین مختلف را براحتی و به بهترین شکل ممکن برآورده می کند. پارک ملت جزو محبوب ترین نقاط سبز در شهر مشهد می باشد که عموم مردم پیاده روی در آن را دوست دارند.

در ضلع شرقی پارک ملت در مشهد دریاچه بوستان قرار گرفته ‌است. در پشت این دریاچه مجتمع جانبازان بوستان ملت قرار دارد و به صورت ۲۴ ساعته به ۱۵۰ نفر از جانبازان قطع نخاعی خدمات ارائه می‌دهد. دسترسی آسان به پارک باعث می شود تا عموم مردم به این پارک مراجعه کنند، از سمت بلوار وکیل آباد شاهد پایانه مسافربری و ایستگاه مترو هستیم، از سه سمت خیابان های آزادی، معلم و امامت مسیر تاکسی و اتوبوس به راحتی شهروندان را به پارک می رساند. به علت وجود پارکینگ، حمل و نقل با وسیله شخصی نیز آسان می باشد.

پارک ملت مشهد کجاست؟

پارک ملت مشهد مقدس بزرگترین پارک مشهد و یکی از زیباترین پارک های ایران به شمار می‌رود. این پارک در ضلع غربی شهر مشهد و ابتدای بلوار وکیل آباد احداث شده است. این پارک دارای شهربازی، تأسیسات ورزشی و فضای سبز می باشد. این پارک دارای امکانات بهداشتی، مسجد، شهربازی، میادین ورزشی، مجتمع فرهنگی-هنری امام رضا، کتابخانه، استخر شنا و همچنین زمین ورزشی مخصوص بانوان می باشد. فضایی که به بانوان اختصاص یافته موجب شده تا عده ی کثیری از خانم ها برای فعالیت های ورزشی و تفریحی به این پارک مراجعه کنند.

در مرکز پارک ملت ساختمان فرهنگی هنری امام رضا (ع) قرار دارد که شامل کتابخانه، کلاس‌های فرهنگی هنری، مسجد و … می‌باشد. سالن های تئاتر شهر، تالار بهار و تالار عروسکی مشهد در پارک ملت تعبیه شده است، بینندگان می توانند از فضای سبز درب ورودی تئاتر به عنوان سالن انتظار نیز بهره مند شوند.

بزرگترین چرخ فلک خاورمیانه در پارک ملت مشهد در سال 1384 به بهره برداری رسید، این چرخ و فلک با 250 تن ‏وزن قادر خواهد بود در یک دور کامل 448 نفر را به ارتفاع 85 متر بالا ببرد. سرنشینان این چرخ فلک می توانند به تماشای سیمایی از شهر بپردازند. چرخ فلک ‏پارک ملت مشهد بزرگترین فانفار خاورمیانه و هجدهمین چرخ و فلک بزرگ دنیا محسوب می شود.

شهربازی پارک ملت مشهد دارای انواع مختلفی از دستگاه های بازی برای تمام سنین می باشد. از جمله این دستگاه ها می توان به سورتمه، فانفار، ترن هوایی، اسکیت، تاب گردان، تاپ پرنده، قطار، سرسره بادی، آکروجت و … اشاره کرد.

بوستان ملت یا پارک ملت مشهد اکنون مرکز ورزش صبحگاهی اقشار مختلف مردم مشهد در تمام فصول سال می باشد. ورزشکاران زیادی از این پارک استفاده بهینه می کنند چرا که در آن زمین های ورزشی اسکیت، زمین والیبال، زمین بسکتبال، زمین تخصصی گلف، زمین بدمینتون و محلی برای پیاده روی وجود دارد. در قسمتی از پارک فضای ورزشی مخصوص بانوان وجود دارد که به صورت حرفه ای با فضای سبز و فنس مهار شده است.

فضای سبز و زیبا با طراحی مناسب پارک ملت مشهد به دلیل داشتن درخت های با قدمت بالا و انتقال انرژی مثبت برای آرامش اعصاب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. این فضای سبز با ارزش و قابل نگهداری و توسعه است. در دوران های مختلف پارک ملت شامل قوانین متعددی گشته است، در گذشته مسافران می توانستند در این پارک اتراق کنند امّا امروزه فقط برای نشستن و تفریح چند ساعته می توان از این پارک بهره گرفت.

امروزه در فصل بهار المان های نوروزی زیادی در سراسر پارک برای جذابیت بیشتر و استقبال از بهار نصب می گردد. علاوه بر المان ها، جشنواره لاله ها در این پارک، فصل بهار را برای عکاسی و لذت بردن از تماشای این همه زیبایی، دو چندان می کند.

عکاسان زیادی در فصل های مختلف بخصوص بهار سوژه های عکاسی خود را از درون و بیرون این پارک می گیرند. برگذاری جنگ های شبانه، بازی والیبال سراسری دور تا دور پارک در روزهای جمعه، برگذاری نمایشگاه های فصلی و المان های متنوع از دیگر جذابیت های پارک ملت می باشند.

آدرس پارک ملت مشهد : خراسان رضوی، مشهد، منطقه 11، بلوار امامت

عکسهای پارک ملت مشهد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید