روستای یدک قوچان

29579 2019/06/29
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.4]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای یدک کجاست؟

یدک روستای بسیار زیبایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی در ایران است. این روستا که در 45 کیلومتری شمال شرق قوچان واقع شده است بسیار دیدنی و جذاب است.

جالب است بدانید سرچشمه شاخه اصلی رودخانه اترک در روستای یدک در خراسان رضوی واقع شده است. از مناطق دیدنی روستای یدک قوچان می توان آرامگاه امامزاده حجی، دره زیبای یدک، آبشار زیو، آبشار گول و چشمه های متعدد واقع در دامنه رشته کوه های هزار مسجد را نام برد. روستای یدک در دهستان شیرین دره قرار دارد و براساس سرشماری سال 85 جمعیت آن 1654 (ینی 381 خانوار) بوده است اما در سال 90 جمعیت آن به 1148 نفر (ینی 327 خانوار) کاهش یافته است.

روستای یدک شهرستان قوچان بسیار متفاوت و دیدنی با طبیعتی بکر و دیدنی شما را مجذوب خواهد کرد. آب بسیار خنک، گوارا و شیرینی در این روستا یافت می شود که هر مقدار بنوشید لذت رفع تشنگی را حس خواهید کرد. هوای خنک و مفرح، مناطق دیدنی، درخت و سایه های فراوان و کوهای سر به فلک کشیده فضای دلنشین و جذابی برای گشت و گذار و تفریح ایجاد کرده است.

برای رسیدن به روستای یدک پس از گذشت از قوچان و طی مسافتی حدودا یک ساعت الی یک ساعت و ربع به مقصد خواهید رسید. امامزاده ی باباحجی در بالادست این روستا قرار دارد. چشمه سارهای فراوان در این منطقه وجود دارد و روستای یدک قوچان بالاتر از سد تبارک آباد قرار دارد.

روستای یدک قوچان دارای قدمت بسیار زیادی است به طوری که بقایای چهار روستای ویران شده قدیمی که محل اسکان قدیم مردم روستا بوده است در اطراف آن دیده می شود. یدک از سمت شمال به مناطق جنگلی حفاظت شده با پوشش درختان سرو ( که در زبان محلی به آن کماس می گویند) متصل می باشد.

این منطقه دارای مردمان متدین با اطلاعات غنی و مطلوب است. دارای پنج مسجد و برخوردار از عالمان اثرگذار است. شغل اصلی آنان دامداری و باغ داری است. محصولات باغی این روستا گردو، زردآلو، سیب، گیلاس، گلابی و دیگر محصولات باغی می باشد. گویش مردمان آن کرمانجی است که در بین افراد روستا مرسوم است.

روستای یدک در قوچان از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی بوده و شما می توانید در تور مشهد گردی از این مکان زیباهم دیدن کنید.

آدرس روستای یدک قوچان: خراسان رضوی، 45 کیلومتری شمال شرق قوچان

عکس های روستای یدک قوچان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید