غار نول سی سخت

15865 2017/12/28
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 12 امتیاز : 4.7]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

استان کهگیلویه و بویراحمد با آب و هوایی معتدل و سرد، تابستان هایی خنک و دلچسب، طبیعتی زیبا و منظره هایی چشم نواز در کنار مردمی خونگرم و مهمان نواز، یکی از بهترین مقاصد برای گردشگران و مسافران می باشد. جاذبه های این استان فقط به آبشار و کوه های سر به فلک کشیده ختم نمی شود. غار نول سی سخت یکی از جاذبه های طبیعی این استان است که علاقه مندان به غارنوردی را به خود جذب می کند.

غار نول از نوع غارهای آهکی است که در آن یک رود کوچک جریان دارد. این غار از جمله غارهایی است که پیمایش و اکتشاف آن ساده است. مسیر تقریبا هموار و ایمن می باشد و کمتر پیش می آید در راه دچار مشکل شوید. اما حادثه خبر نمی کند، بنابراین تجهیزات کافی به همراه داشته باشید و از یک راهنمای خوب کمک بگیرید.

دیواره ها و سقف غار نول سی سخت پوشیده از سنگ های آهکی بوده که قندیل های زیبایی به وجود آورده اند. درحالیکه رود زیر پای شما جاریست، قطرات آب نیز از سقف چکه می کنند و گاها منظره زیبایی به وجود می آورند.

طول غار نول کهگیلویه و بویراحمد نزدیک به 80 متر است و چندین انشعاب و تالار پلکانی را می توان در آن مشاهده کرد. ارتفاع غار در بیشترین حالت نزدیک به 20 متر می باشد. در انتهای غار نول در یاسوج می توان چندین چشمه را دید که سرچشمه آب روان داخل غار هستند. آب این چشمه ها بسیار زلال و سرد است.

تحقیقاتی که بر روی غار نول در کهگیلویه و بویراحمد انجام شده، نشان می دهد که به احتمال زیاد از این غار به عنوان پناهگاه موقتی استفاده می شده است. در اطراف غار چندین قنات وجود دارد که به معنای استفاده مردم قدیم از این غار می باشد.

غار آهکی نول که یکی از جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد است، از لحاظ زمین شناسی اهمیت زیادی دارد. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند تا از این غار زیبا دیدن کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید