علم کوه مازندران

14536 ۱۳۹۶/۱۰/۲۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قله علم کوه مازندران که در منطقه تخت سلیمان واقع شده، کوهی است با ارتفاع 4850 متر که در دامنه شمالی آن دیواره ای قرار دارد و به همین سبب به آلپ ایران مشهور شده است. آب و هوای علم کوه در تمام ایام سال سرد و کوهستانی است و برای صعود به آن باید حتما وضعیت هواشناسی منطقه را بررسی کنید. ارتفاع علم کوه زیاد است بطوریکه آن را در جایگاه دومین قله بلند ایران قرار می دهد. ارتفاع قله علم کوه همواره صخره نوردان و کوهنوردان را به چالش می کشد. دیواره علم کوه برای کوهنوردان ایرانی مانند دیواره کی 2 برای کونوردان خارجی است.

برای رسیدن به علم کوه باید به کلاردشت بروید. از کلاردشت تا دامنه های علم کوه حدود 20 کیلومتر راه است. در منطقه تخت سلیمان 40 قله با ارتفاع بیشتر از 4000 متر وجود دارد و به همین دلیل یکی از مکان های مورد علاقه کوهنوردان و صخره نوردان است. اب و هوای علم کوه بسیار ناپایدار است، بطوریکه از زمان شروع صعود تا رسیدن به قله هر لحظه ممکن است آب و هوا طوفانی شود. این مساله علاوه بر اینکه خطرناک است، صعد به قله را بسیار هیجان انگیز می کند.

علم کوه، تخت سلیمان، لنکریو، شاخک های غربی و شرقی، کالاهو، شانه کوه، گردون کوه، ستاره، منار، لشکرک، پسندکوه، هفت خوان، سیاه کمان، چالون، سیاه سنگ، مرجی کش و خرسانها از جمله قله های معروف این منطقه هستند. در این منطقه یخچال های طبیعی متعددی نیز شکل گرفته که دیدن آنها نیز خالی از لطف نیست.

منطقه علم کوه کلاردشت کوهستانی است و پوشش گیاهی خاصی ندارد. بیشتر گیاهان موجود در دامنه ها مرتعی و دارویی هستند. در ارتفاعات قارچ ها و گیاهان دارویی بیشتر است و از تعداد گیاهان مرتعی کاسته می شود. جانورانی مانند کبک، روباه، شغال، گرگ، پلنگ، خرس قهوه ای،کل و بز از جمله جانورانی هستند که در این منطقه پیدا می شوند. در بیشتر نقاط کوهستان تلفن همراه آنتن نمی دهد بنابراین بیسیم به همراه داشته باشید. دو قرارگاه ونداربن و رودبارک پذیرای گروه های کوهنوردی هستند که به قصد صعود علم کوه به این منطقه آمده اند. برای راحتی می توانید بارهای خود را توسط وانت و قاطر تا حصارچال حمل کنید.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند تا از چشمه های فصلی منطقه نیز استفاده کنید. آب این چشمه ها بسیار خنک و زلال است و نوشیدن آن جان تازه ای به شما می بخشد. علم کوه یکی از جاذبه های گردشگری مازندران است برای کوهنوردان نامی آشنا است. برای صعود به این کوه حتما به صورت گروهی اقدام کنید و از یک راهنمای خوب بهره ببرید. همچنین تمام تجهیزات مورد نیاز کوهنوردی را به همراه داشته باشید تا از این صعود هیجان انگیز لذت کافی را ببرید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • فافا

    درود

    من افتخار صعود به این قله رو در تابستون 93 داشتم. قرارگیری تو اون ارتفاع حس بسیار عالی رو به انسان منتقل میکنه. واسه همتون دیدن این مناظر رو از نزدیک ارزو میکنم.