تجهیزات غارنوردی

11913 2018/10/15
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 3.5]

غارنوردی در عین حالی که از پرهیجان ترین ورزش هاست، میتواند به شدت پر دردسر باشد. برای دوری از این خطرات و همچنین داشتن تجربه ای لذت بخش از گشت و گذار زیر سطح زمین و یا در دل کوه ها، لازم است که تجهیزات مناسب غارنوردی را انتخاب کنید. در هنگام انتخاب این وسایل حتما به استاندارد بودن آن توجه داشته باشید و اطلاعات کسب کنید که چگونه باید از این دسته از وسایل استفاده و مراقبت کنید. در ادامه چند وسیله که نسبت به بقیه ی لوازم غارنوردی اهمیت بیشتری دارند را معرفی میکنیم.

– کلاه کاسکت

کلاه غارنوردی در حفاظت سر در برابر ضربه ها و خطرات احتمالی مثل ریزش های سنگی موجود در غار به شما کمک میکند. کلاه کاسکت باید بسیار سبک و راحت باشد تا شخص هنگام استفاده از آن حس مشقت باری نداشته باشد. شرایط غارنوردی به صورتی است که غارنورد لازم دارد احساس راحتی کند تا بتواند به خوبی به مسیر خود ادامه دهد. دقت داشته باشد که در قسمت جلویی این دسته از کلاه ها قسمتی برای چراغ قوه در نظر گرفته شده است.

– چراغ قوه

غارنوردها بهتر است از هدلامپ استفاده کنند، این چراغ ها، مخصوص نصب بر روی کلاه غارنوردی بوده و در سه گروه کلی دسته بندی می شوند. از مزایای آنها درگیر نبودن دست یک غارنورد است که می تواند کمک بسیار خوبی باشد. دسته ی اول چراغ قوه هایی هستند که با استفاده از باتری کار میکنند. خوبی این دسته از چراغ های روشنایی، راحتی در نحوه ی کار با آنهاست. امّا در مورد معایبشان میتوان به حمل مقدار زیادی باتری در طول مسیر اشاره نمود. این چراغ ها در قسمت های باریک و خطی غار بیشتر کاربرد دارند چون نور را پخش نکرده و به صورت یک خط باریک روشنایی ایجاد میکنند.

دسته ی دیگر چراغ های استیلنی هستند که با استفاده از سوخت کاریت نور تولید میکنند. در هنگام استفاده از این چراغ ها دیگر خبری از دردسرهای حمل باتری نیست. چراغ قوه های استیلنی نور را پخش کرده و برای قسمت های بزرگ و تالار مانند غار مناسب ترند. تنها عیب این دسته، سختی در نحوه ی عملکرد آنهاست. دسته ی آخر که بیشتر مورد توجه غارنوردان قرار گرفته است، چراغ قوه ای مختلط میباشد که ترکیبی از چراغ قوه های برقی و استیلنی است.

– کفش غارنوردی

شما برای یک غارنوردی اصولی نیاز به کفش های بسیار محکم که کف آن به صورت لاستیک باشد، دارید. هر غارنورد حرفه ای میداند که سطح غارها به شدت لغزنده و گل آلود است که بدون مجهز بودن به کفش مناسب و استاندارد نمیتوان به مسیر غارنوردی خود ادامه داد. بعلاوه می توان از کفش کوه برای غار نیز استفاده کرد فقط با کمی تغییر جزئی که باید برای کفش کوه زنجیر مخصوص تهیه شود. این امر موجب می شود به هیچ وجه پای غارنوردان لغزش نداشته باشد، استفاده از کفش های شیاردار مناسب است اما گاهی چنگک کفش جایی برای فرود آمدن ندارد و باز هم لیز می خورد.

– لباس زیر غارنوردی

بهتر است که غارنوردان از پشم گوسفند و یا پوست جانوران برای لباس زیر خود استفاده کنند، این جنس لباس زیر آنها را گرمتر نگه میدارد. بهتر است اگر لباس زیر را از بیرون تهیه می کنید از جنس و نوع پشم مورد نظر اطمینان خاطر حاصل کنید.

– لباس مخصوص غارنوردی

غارها با توجه به شرایط محیطی منحصر به فردی که دارند، برای کاوش در آنها مطلوب است که لباس مخصوصی نیز استفاده شود. لباس مخصوص غارنوردی باید به گونه ای انتخاب شود تا در برابر شرایط درونی غار استحکام و مقاوت لازم را داشته باشد. عبور از تونل ها، خزیدن بر روی زمین، گذر از مناطق تنگ و بسیاری از موارد دیگر نیازمند لباسی با کیفیت بالا می باشند. در غیر این صورت ممکن است به بدن ورزشکار آسیب جدی وارد شود. جنس این لباس ها در غارهای خشک باید نخی و در غارهای خیس و مرطوب بهتر است که الیاف مصنوعی باشد. پیشنهاد میشود که در نواحی زانو و آرنج پارچه ای اضافه گردد. به این دلیل که سایش زیادی در این مناطق ممکن است پارگی لباس و آسیب دیدگی ایجاد کنند.

– لباس خارجی غارنوردی

در طول مسیر غارنوردی اکثر مواقع افراد در حال خزیدن در تونل های غار هستند و یا در سدد برخورد با موانع سخت و تیز می باشند. پس ضروری است که لباس بیرونی غارنورد، در برابر تمامی این مشکلات مقاوت کافی را داشته باشد. غارنوردان حرفه ای از لباس غارنوردی استفاده می کنند.

– جوراب پشمی

در هنگام خرید لباس های غارنوردی از بالا بودن کیفیت آن به سادگی عبور نکنید چون دارای اهمیت فراوانی است. گرم نگه داشتن پاها و جذب مقدار بسیار زیادی آب در صورت آسیب دیدگی کفش ها از مزیت های مهم جوراب های پشمی به شمار می آید.

– هارنس یا مهارکننده (کمربند کار در ارتفاعات)

هارنس ها از مهمترین وسایل غارنوردی به شما ر میروند چراکه در هنگام وقوع حوادثی مثل سقوط کردن، با پخش نیروی وارد شده به بدن، از وقوع این قبیل از حادثه ها جلوگیری میکنند. یک مهارکننده میتواند به تنهایی موجب موفقیت در غارنوردی شود. هارنس قفسه ی سینه نیز از واجب ترین تجهیزات به شمار میرود و باید در اولویت شما برای خرید یا آماده سازی باشد.

– کارابین

هر ورزش یا فعالیتی که در آن از طناب استفاده میشود که غارنوردی نیز جزو این دسته به شمار میرود، نیازمند کارابین است. این وسایل بسیار مفید و کاربردی، برای ایجاد اتصالات مورد استفاده قرار میگیرند. شکل D مانند و مدل هشتی آنها برای غارنوردی بهترین گزینه به شمار می آیند.

– دستکش الیاف مصنوعی

در غارنوردی اکثر مواقع فرد باید از دست ها استفاده کند. به همین دلیل توصیه میشود از دستکشی استفاده کند که از زخم شدن و آسیب دیدگی دست ها بتواند به خوبی جلوگیری کند. دستکش های الیاف مصنوعی بهترین گزینه برای یک غارنورد هستند.

– یومار و کرول

این دو وسیله جزو تخصصی ترین ابزارها برای صعود هستند. نحوه ی کار آنها به این صورت است که نقطه ی ثابتی در طناب ایجاد کرده و وزن غارنورد را بین خود تقسیم میکنند تا بتواند راحت تر و با سرعت بیشتر به عملیات صعود خود ادامه دهد.

– نقشه

شناسایی مسیر غارنوردی یکی از مهمترین اصول این رشته بشمار میرود که معمولاً بر عهده ی رهبر گروه است. امّا توصیه میشود که همه ی اعضای تیم اطلاعات کافی در مورد مسیر و چگونگی شرایط آن قبل از ورود به غار به دست بیاورند.

 – ساک غارنوردی

ساک مخصوص غارنوردی باید سبک وزن و کم حجم بوده و در عین حال بتواند گنجایش تمامی وسایل ضروری غارنوردی را داشته باشد. طراحی این ساک ها بهتر است که به صورت عمودی باشد تا در عبور از ناحیه های تنگ غار برای غارنورد مشکلی بوجود نیاید.

– طناب

طناب غارنوردی که با عنوان طناب استاتیک نیز شناخته میشود، جنس کشسانی نداشته و رویه ای زبرمانند دارد. روش ساخت متفاوت این طناب ها موجب شده است تا سختی و مقاوت بسیار زیادی داشته باشند و همچنین در هنگام صعود کششی ایجاد نکرده و سرعت غارنورد را بالاتر ببرند.

نکته ی پایانی مهم در مورد انتخاب تجهیزات و وسایل غارنوردی این است که هر غاری در هر نقطه ی جغرافیایی متفاوت، دارای شرایط و ویژگی های منحصر به فرد خودش است. بنابراین قبل از هر گونه اقدامی باید با رهبر تیم و یا افراد با تجربه در این زمینه مشورت کنید تا بتوانید بهترین تصمیمات را بگیرید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید