بهترین دستگاه جوش آرگون (تیگ)

272 ۱۴۰۳/۰۴/۰۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

جوشکاری آرگون تیگ چیست؟

جوشکاری تیگ که مخفف آن tungsten inert gas welding است، فرآیند جوشکاری است که به وسیله تنگستن (که همان الکترود غیر مصرفی می باشد) و گاز محافظ آرگون قوس الکتریکی ایجاد می‌شود و اگر نیاز به مواد پر کننده داشته باشید با فیلر که همان آلیاژ قطعه کار می باشد درز جوش را پر می‌کنید.

شدت قوس الکتریکی و حرارت آن رابطه مستقیم با ضخامت قطعه کار دارد. این شدت را به وسیله ولوم جریان، تنظیم می‌کنید.

دستگاه‌های جوش آرگون با توان‌های مختلفی در بازار موجود است. شما می توانید با توجه به نیاز خود که شامل پارامتر هایی چون ضخامت قطعه و ساعت کاری شما است، بهترین دستگاه را انتخاب ‌کنید.

مزیت‌های جوشکاری آرگون تیگ

دقت و کیفیت بالا: جوشکاری قطعات حساس و نازک را می‌توان به وسیله این دستگاه انجام داد زیرا در این فرآیند شما می‌توانید کنترل حرارت بهتری نسبت به فرآیند های دیگر داشته باشید و با جریان‌ های کم به راحتی جوشکاری کنید.

کاربردهای متنوع: با این فرآیند جوشکاری تقریباً می‌توانید همه فلزات اعم از کربن، کربن استیل، روی، مس، چدن، فلزات رنگی و غیره را جوشکاری کنید. حال اگر دستگاه اینورتر شما قابلیت خروجی برق AC را داشته باشد می‌توانید آلیاژ‌هایی نظیر آلومینیوم و منیزیم را هم جوشکاری کنید.

معایب جوشکاری آرگون تیگ

همانطور که گفته شد در این فرآیند دقت و کیفیت بالایی وجود دارد به همین دلیل جوشکاری آرگون نیاز به مهارت و دقت بالای اپراتور برای اجرای صحیح دارد، پس حتماً باید اپراتور از قبل دوره ‌های آموزشی را گذرانده باشد. دومین معایب سرعت پایین این فرآیند است.

انتخاب بهترین دستگاه جوشکاری تیک آرگون متناسب با نیاز شما

انتخاب صحیح دستگاه جوشکاری آرگون بستگی به چند عامل دارد که شامل:

نوع آلیاژ : اگر آلیاژ شما هر آلیاژی به غیر از خانواده آلومینیوم باشد شما نیاز به دستگاه جوشکاری آرگون با خروجی برق DCدارید. با این دستگاه می‌توانید آلیاژ‌هایی نظیر فولاد و فولادهای ضد زنگ مس چدن و دیگر فلزات را جوشکاری کنید ولی اگر با آلیاژ آلومینیوم یا منیزیم کار می‌کنید شما نیاز به دستگاه جوش آرگون با خروجی برق ac و دی سی ارید که می‌تواند آلومینیوم و منیزیم را برای شما جوشکاری کند.

ضخامت قطعه: یکی از مهم‌ترین پارامترهای انتخاب دستگاه جوش آرگون می‌باشد شما باید با در نظر گرفتن بیشترین ضخامت قطعه‌ای که ممکن است با آن کار کنید دستگاه خود را انتخاب کنید.

برای مثال  می‌خواهید قطعات استیل را با ضخامت کمتر از ۵ میلی‌متر یا آلومینیوم با ضخامت کمتر از ۳ میلی‌متر به صورت استاندارد و با نفوذ خوب جوشکاری کنید، شما نیاز به دستگاه جوش آرگون با حداقل توان ۱۸۰ آمپر واقعی نیاز دارید

حال اگر قصد دارید برای مثال قطعات ضخیم مثل سرسیلندر آلومینیومی خودرو را جوشکاری کنید شما نیاز به دستگاه جوش آرگون با ورودی برق سه فاز با حداقل توان خروجی ۳۰۰ آمپر واقعی نیاز دارید.

توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید از تمام توان دستگاه به صورت مداوم استفاده کنید برای مثال اگر به جریان ۲۰۰ آمپر واقعی نیاز دارید و می ‌خواهید با این جریان به صورت مداوم جوشکاری کنید باید دستگاه ۳۰۰ آمپر تهیه کنید، در غیر این صورت فشار زیاد باعث آسیب دستگاه و کاهش عمر آن می‌ شود.

نکته:  اگر از آمپرهای بالاتر از ۲۰۰ آمپر استفاده می‌کنید و یا ساعات کاری زیادی دارید شما می‌توانید از دستگاه یونیت آب خنک در کنار دستگاه جوش آرگون استفاده کنید، توجه کنید که دستگاه یونیت آب خنک فقط به تورچ جوشکاری مرتبط است و باعث می‌شود که حرارت تورچ و کابل تورچ بیش از حد بالا نرود همچنین از تورچ شما در برابر گرمای شدید حافظت می‌کند.

معمولاً دستگاه‌های جوش آرگون از جریان ۱۸۰ آمپر تا ۶۵۰ آمپر تولید می‌شود.

قابلیت تنظیمات دقیق گزینه‌های جوشکاری: امروزه شرکت‌های تولید کننده برای رقابت بیشتر گزینه‌های زیادی به دستگاه‌های جوش اضافه می‌کنند البته این گزینه‌ها در روند جوشکاری بسیار مفید هستند.

 اگر بخواهیم این قابلیت‌ها را نام ببریم می‌توان گفت گزینه ‌ها شامل پالس- پیش گاز-پس گاز- آپ اسلوپ -دان اسلوپ- فرکانس AC– بالانس AC– جوش سرد  و غیره می‌باشد.

هر کدام از این گزینه‌ها ی‌تواند در جوشکاری حرفه‌ای تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. تمام این گزینه‌ها متغیر هستند برای مثال قابلیت پالس این گزینه بیشتر برای قطعات نازک و با ضخامت خیلی کم استفاده می‌شود، همینن مورد باعث می‌شود تا حرارت قطعه بیش از حد بالا نرود و این حرارت را که بستگی به تنظیمات شما دارد کاهش و افزایش دهد. این تنظیمات شامل فرکانس پالس و آمپر اولیه و ثانویه می‌باشد.

تجهیزات لازم برای راه‌اندازی جوشکاری آرگون

  • دستگاه جوشکاری تیک
  • کابل و انبر اتصال
  • تورچ جوشکاری آرگون متناسب با نیاز شما
  • کپسول گاز آرگون
  • رگولاتور برای تنظیم خروجی گاز
  • شیلنگ گاز
  • الکترود تنگستن متناسب با آلیاژ شما
  • فیلر
  • لوازم ایمنی شامل ماسک جوشکاری دستکش لباس که کل بدن را بپوشاند

نکات ایمنی:

یکی از مهمترین کارهایی که در جوشکاری آرگون باید انجام دهید حفظ نکات ایمنی است.

در جوشکاری آرگون پاشش وجود ندارد ولی شدت نور به حدی بالاست که می‌تواند در مدت زمان کم به پوست بدن و چشم آسیب جدی وارد کند، پس باید استفاده از ماسک و دستکش و لباس آستین بلند را کاملاً جدی بگیرید.

گاز محافظ آرگون یک گاز غیر قابل اشتعال و کاملاً بی‌خطر است و به هیچ عنوان نیاز نیست نگران انفجار این گاز باشید.

نکته: دستکشی که استفاده می‌کنید باید حتماً دستکش آرگون باشد زیرا این دستکش بسیار نرم و منعطف است. اگر از دستکش ساده جوشکاری الکترود استفاده کنید می‌توانید حرکات ظریف دست را انجام دهید.

شما می‌توانید برای انتخاب صحیح دستگاه جوش آرگون متناسب با نیاز خود، از تیم متخصص ایران ادون کمک بگیرید تا در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

 فروشگاه ایران ادون یکی از معتبرترین مراکز فروش دستگاه ‌های تخصصی جوش صنعتی و نیمه صنعتی در ایران است که به مشتریان خود به صورت حضوری و آنلاین خدمات ارائه می‌کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید