ماسال گیلان

14384 2017/11/13
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

 

طبیعت و طراوت استان های شمالی کشور باعث می شود هر ساله تعداد زیادی از گردشگران و مسافران از این استان های زیبا دیدن کنند. اما اکثر مسافران بیشتر به ساحل و کنار دریا علاقه مندند و اغلب از مناطق بکر و زیبای شمال غافل می شوند.

برخی از روستاها و شهرستان های این استان ها طبیعت بی نظیری دارند که چشمان هر بیننده ای را خیره می کنند. شهرستان ماسال رشت نمونه خوبی از این مناطق در گیلان است. این شهرستان از دو بخش ماسال و شاندرمن تشکیل شده و کوهپایه ای است، به همین دلیل آب و هوای آن فوق العاده مطبوع می باشد.

سرسبزی و طراوت ییلاقات ماسال و مناطق اطرافش مثال زدنی است به گونه ای که از دیدنشان سیر نمی شوید. طبیعت ماسال آنقدر زیباست که توصیفات بهشت را در ذهن تداعی می کند. مساحت این شهرستان بیش از 620 کیلومتر بوده و حدود 50 هزار نفر جمعیت دارد. دو شهر، دو بخش و چهار دهستان قسمت های مختلف این شهرستان را تشکیل می دهند. زبان مردم شهر ماسال تالشی است و امورات خود را از طریق کشاورزی و دامپروری می گذرانند. مهمترین محصول این شهرستان برنج است اما محصولات دیگری مانند عسل، مرکبات، حلوای محلی مخصوص ماسال و پنیر را نیز می توان به عنوان سوغاتی با خود به همراه آورد.

مردم ماسال بیشتر به پرورش کرم ابریشم، آبزیان، دام، طیور و همچنین زنبورداری مشغول هستند. وقتی به این شهرستان بروید زنان و مردان را می بینید که پا به پای هم کار می کنند که خود تصویر زیبایی است. طبیعت ماسال گیلان بسیار متنوع می باشد و غارهای بزرگ و کوچک با عمق های مختلف، مراتع سرسبز و بی نظیر، حیات وحش متنوع، آبشارها و جنگل های زیبا، شما را وسوسه می کنند تا به فکر نقل مکان و زندگی در این شهرستان بیاقتید. هنگامی که از بام سبز ماسال به منظره زیر پایتان نگاه می کنید دوست ندارید به این زودی ها از جایتان تکان بخورید.

آبشارهای ماسال از زیباترین جاذبه های این شهرستان است. آبشارهایی مانند خون، ویوز، آبشار رامینه و آبشار تونلی نساء برخی از آنها هستند. دیواره سنگی اسب ریسه که یک صخره بزرگ مناسب برای صخره نوردی می باشد، محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی در ارتفاعات آلاله پشته، بقعه آقا سید رضا علی و آقا سید مهرعلی، بقعه سنگ بست، بقعه شاهزاده هاشم چسلی، بقعه سید صفی الدین، بقعه امامزاده شفیع، زیارت گاه شاه معلم، زیارت گاه خندیله پشت و زیارتگاه کلکاپشت بخش دیگری از دیدنیهای ماسال گیلان هستند.

در تمام نقاط خطه شمال بازارهای محلی بخشی از فرهنگ مردم و یکی از جاذبه های اصلی هر شهر است. شهر ماسال گیلان نیز از این قاعده مستثنا نیست. جمعه بازار شاندرمن ماسال محل خوبی برای پیدا کردن محصولات و صنایع دستی مردم ماسال است.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند از این شهرستان زیبا که از جاذبه های گردشگری گیلان است دیدن کنید.

در ادامه می توانید دیگر تصاویر ماسال گیلان را مشاهده کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • معینپور

    سلام!! عجب جاییه…! خیلی خفنه، یعنی خیلی قشنگه آقا! خیلی تشکر میکنم این مطالب زیلا و دیدنی رو تهیه میکنید. خدا ازتون نگذره باعث شدید دوباره برم شمال و تو مسیر از روستای ماسال گیلان دیدن کنم. تازه شمال اومدم آخه!!!!!