ارتفاعات سلطان داغی تبریز

16756 ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 4.4]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

ارتفاعات سلطان داغی یکی از مهمترین کوه های آتشفشانی سهند است که در سمت شمال غربی این کوهستان قرار دارد. آتشفشان سلطان داغی اسکو تا حدود ده میلیون سال پیش فعال بوده است، اما از آن زمان تا کنون فعالیتی نداشته است. این کوه از قدیم مورد توجه مردم منطقه بوده است. در بالای کوه سلطان داغی تبریز و قله های اطراف آن می توان آثار تاریخی زیادی از جمله مقبره سلطان حسام ادین فرقد را دید. سلطان حسام الدین فرقد از طرداران معروف و نامی اسلام بوده و امروزه محل دفن او به زیارتگاه تبدیل شده است. در واقع نام سلطان داغی نیز به خاطر وجود همین آرامگاه به این کوه داده شده است. همچنین بر روی ارتفاعات سلطان داغی قبرهایی مشاهده می شود که مربوط به دوره حکومت مغولان در ایران می باشد.

برای دیدن کوه سلطان داغی اسکو باید به یکی از روستاهای اطراف آن بروید. ارتفاعات سلطان داغی در سمت شرق روستای کندوان و جنوب روستاهای زین جناب، عنصرود که با نام آستاری نیز شناخته می شود و روستای سفیده خان قرار دارد. شهر اسکو نیز در فاصله کمی از این کوه قرار دارد و از آنجا می توان قله را دید. اما برای رسیدن به قله سلطان داغی دو مسیر وجود دارد. یک مسیر از طریق روستای کندوان و دیگری از طریق روستای عنصرود.

منطقه اطراف قله سلطان داغی به سبب وجود رودخانه های اسکوچای، کندوان چای و زین جناب چای بسیار سرسبز هستند. وجود این رودخانه ها سبب شده تا دشت های اطراف منطقه نیز حاصل خیز باشد. در گذشته یخچال های زیادی در اطراف کوه وجود داشته که به سبب فعالیت های آتشفشانی کوه امروزه اثری از آنها نیست. برای صعود به کوه تجهیزات زیادی لازم ندارید اما به همراه داشتن لباس گرم حتی در فصل تابستان ضروری است. بهترین زمان برای صعود به این کوه نیز از اواخر بهار تا اواسط تابستان است.

ارتفاعات سلطان داغی یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی و گردشگری استان آذربایجان شرقی است و نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند دیدن آن را از دست ندهید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید