تخت درگاه قلی بیگ کرمان

16143 2016/06/22
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه تخت درگاه قلی بیگ کرمان به دوران صفویه مربوط می شود.

تخت درگاه قلی بیگ کجاست؟

تخت درگاه قلی بیگ یا دریا قلی بیگ، یکی از بناهای تاریخی و منحصربفرد شهر کرمان است که در زاویه جنوبی کوه قلعه دختر واقع شده است. در این مکان، مقبره یکی از نوادگان بیرام بیگ بنام دریا قلی بیگ قرار دارد. درگاه قلی بیگ، رئیس ایل افشار و از امرای اواخر دوره صفویه در کرمان بوده است. و هم چنین شخصی با نفوذ در شهر کرمان بود که تصمیم به ساخت این بنا نمود. ایشان، آب ناحیه سرآسیاب فرسنگی را که از پرآب ترین مناطق کرمان در قدیم محسوب می شد را به این بخش شهر منتقل می کند.

پلان تخت درگاه قلی بیگ کرمان

تخت درگاه قلی بیگ در کرمان که در شرق این شهر و در کنار بزرگترین جنگل دست کاشت ایران که حدود نیم میلیون اصله درخت را در خود جای داده، بنا شده است. هم چنین وجود بناهای تاریخی نظیر گنبد جبلیه، ارگ قلعه دختر و ارگ قلعه اردشیر در این بخش شهر، می تواند به خوبی مثلث گردشگری شهر کرمان را کامل نماید.

تخت درگاه قلی بیک در گذشته به منظور جلوگیری از حمله اقوام بیگانه مورد استفاده قرار می گرفت. و هم چنین مکانی برای نگهبانی و حفاظت از شهر به جهت مقابله با اقوام شرقی بود.

در گذشته دریاچه بزرگی با استفاده از قابلیت های فنی بومی در کنار تخت درگاه قلی بیگ وجود داشت که منظره زیبایی را ایجاد کرده بود. در حال حاضر دریاچه بی آب و خشکیده شده و هیچ اقدامی به منظور احیای دوباره آن صورت نگرفته است.

باغی سرسبز و تاریخی در مجاورت بنای تخت درگاه قلی بیگ قرار دارد. این باغ، یکی از زیباترین باغ های شهر کرمان به حساب می آید و به همین خاطر باعث ورود گردشگران بسیاری به این منطقه شده و غنای تاریخی قابل توجهی در این بخش شهر کرمان حکم فرما شده است.

بنای تخت درگاه قلی بیگ از گزند حمله اقوام متعدد به کرمان و حوادث طبیعی مثل زمین لرزه به دور مانده و در حال حاضر در ارتفاعات شرق کرمان همچون نگینی زیبا می درخشد. این بنا، توسط همسر محمد اسماعیل خان وکیل الملک موسوم به کربلایی بازسازی شده است.

تخت درگاه قلی بیگ یکی از جاذبه های تاریخی کرمان است که شما می توانید در تور کرمان گردی از این مکان دیدن کنید.

ادرس تخت درگاه قلی بیگ : کرمان، شهر کرمان، بلوار قائم (ع)

عکسهای تخت درگاه قلی بیگ

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید