gholi-beik2

تخت درگاه قلی بیگ کرمان

4259 ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تخت درگاه یا دریا قلی بیگ، یکی از بناهای تاریخی و منحصربفرد شهر کرمان است که در زاویه جنوبی کوه قلعه دختر واقع شده است. در این مکان، مقبره یکی از نوادگان بیرام بیگ بنام دریا قلی بیگ قرار دارد. درگاه قلی بیگ، رئیس ایل افشار و از امرای اواخر دوره صفویه در کرمان بوده است. و هم چنین شخصی با نفوذ در شهر کرمان بود که تصمیم به ساخت این بنا نمود. ایشان، آب ناحیه سرآسیاب فرسنگی را که از پرآب ترین مناطق کرمان در قدیم محسوب می شد را به این بخش شهر منتقل می کند.

gholi-beik1

تخت درگاه قلی بیگ که در شرق شهر کرمان و در کنار بزرگترین جنگل دست کاشت ایران که حدود نیم میلیون اصله درخت را در خود جای داده، بنا شده است. هم چنین وجود بناهای تاریخی نظیر گنبد جبلیه، ارگ قلعه دختر و ارگ قلعه اردشیر در این بخش شهر، می تواند به خوبی مثلث گردشگری شهر کرمان را کامل نماید.

این بنا در گذشته به منظور جلوگیری از حمله اقوام بیگانه مورد استفاده قرار می گرفت. و هم چنین مکانی برای نگهبانی و حفاظت از شهر به جهت مقابله با اقوام شرقی بود.

gholi-beik3

در گذشته دریاچه بزرگی با استفاده از قابلیت های فنی بومی در کنار تخت درگاه قلی بیگ وجود داشت که منظره زیبایی را ایجاد کرده بود. در حال حاضر دریاچه بی آب و خشکیده شده و هیچ اقدامی به منظور احیای دوباره آن صورت نگرفته است.

باغی سرسبز و تاریخی در مجاورت بنای تخت درگاه قلی بیگ قرار دارد. این باغ، یکی از زیباترین باغ های شهر کرمان به حساب می آید و به همین خاطر باعث ورود گردشگران بسیاری به این منطقه شده و غنای تاریخی قابل توجهی در این بخش شهر کرمان حکم فرما شده است. بنای تخت درگاه قلی بیگ از گزند حمله اقوام متعدد به کرمان و حوادث طبیعی مثل زمین لرزه به دور مانده و در حال حاضر در ارتفاعات شرق کرمان همچون نگینی زیبا می درخشد. این بنا، توسط همسر محمد اسماعیل خان وکیل الملک موسوم به کربلایی بازسازی شده است.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند