کهنه قلعه مشگین شهر

16166 2019/05/07
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخ کهنه قلعه مشگین شهر به دوران ساسانیان باز میگردد.

کهنه قلعه مشگین شهر کجاست؟

کهنه قلعه مشکین شهر در قسمت شرق ورودی مشگین و از سمت جاده اردبیل بر روی تپه ای با ارتفاع 50 متر قرار دارد، و دارای 6 برجک با دیوار های زخیم و حجره های کوچک و کوتاه شبیه به آخور می باشد. ارتفاع کهنه قلعه مشگین شهر 1415 متر است و در قسمت شمالی دروازه اردبیل قرار دارد.

عکس کهنه قلعه مشگین شهر

پلان کهنه قلعه مشگین شهر به شکل ذوزنقه نامنظم در راستای شمال غربی و جنوب قرار گرفته و ضلع آن 90 متر و مساحت ضلع جنوبی آن 237 متر می باشد.

این قلعه به وسیله سنگ، ملات، گچ، آهک، خشت و کنگره های گلی ساخته شده و یکی از جاذبه های گردشگری مشگین شهر اردبیل می باشد. سنگ هایی که بر روی آنها نوشته هایی به خط پهلوی حکاکی شده در سمت شمال غربی و 150 متری این بنا در کنار آبراهه خیاو واقع شده است.

بر اساس تحقیقات باستان شناسی در منطقه کهنه قلعه مشگین شهر اثرات فرهنگی، سفال های دست ساز و چرخ ساز نخودی رنگ و خاکستری و فلز مفرغ مربوط به دوره آهن سه کشف کرده اند که متعلق به قومی است معروف به اورارتو، که در اوایل دولت ماد مربوط می شود.

در بعضی از منابع تاریخی به این موضوع اشاره شده است، که در گذشته نادر شاه افشار زمان بازگشت از دشت مغان در این بنا اقمت داشته است. و در برخی دیگر از منابع گفته شده که این قلعه در حدود 300 سال گذشته معمور و پابرجا بوده و به عنوان پادگان سواره نظام در زمان قاجار از آن استفاده می کردند.

اگر به مشگین شهر سفر کردید بازدید از کهنه قلعه را فراموش نکنید شما می توانید با تماشای آثار به جامانده تاریخی از گذشته و با معماری منحصر به فر این بنا که نشان از شکوه و جلال پادشاهان در چندین سال پیش است از نزدیک آشنا شده و سفری به یاد ماندنی برای خود رقم بزنید.

کهنه قلعه مشگین شهر یکی از جاذبه های تاریخی اردبیل است که در 25 اسفند 1345 و با شماره ثبت 618 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

آدرس کهنه قلعه مشگین شهر: سمت راست ورودی مشگین شهر، از طرف جاده اردبیل، پشته غربی سمت چپ رودخانه خیاو چای

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید