ecbatana-museum1

موزه هگمتانه همدان

12707 ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تپه موزه هگمتانه همدان، در سال 1373 شمسی در میدان هفت تیر، در شهر همدان افتتاح شده‌ است. این موزه یکی از جاذبه های فرهنگی همدان به شمار می رود که در شرق تپه هگمتانه و در کنار گودال معروف فرانسوی‌ ها قرار دارد. اشیای موزه مشتمل بر دو بخش اختصاصی و استانی است. در این مجموعه آثار سنگی، سفالی، استخوانی و فلزی از دوره های پیش و پس از اسلام به نمایش در آمده است.

ecbatana-museum3
در راهرو و تالار سمت راست موزه، اشیای مکشوف از هگمتانه نگهداری می شوند. از برجسته ترین این آثار می توان به پایه ستونهای متعلق به کاخهای هخامنشی از جمله شالی ستون مربوط به دوران اردشیر دوم با متن میخی، دو مهر استامپی سنگی وشیشه ای مربوط به دوران قبل از اسلام و سرگاو از جنس سفال متعلق به دوران هخامنشی اشاره کرد.

ecbatana-museum2
قدیمی‌ ترین شیء از آثار موزه هگمتانه خمره کوچک سفالی متعلق به هزاره پنجم پیش از میلاد است که بسیار ازرشمند بوده و در همدان کشف شده است.
مجموعه تابوتهای سنگی و سفالی مربوط به دوره پارتیان که از میدان شیر سنگی بدست آمده اند، خمره ها وسنگهای تزئینی با نقوش زیبا و سنگ قبرهای دوران مختلف اسلامی، شاخص ترین نماینده های آثار کشف شده استانی می باشند که در سالن مرکزی و راهروی سمت چپ موزه قرار داده شده اند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید