خانه رجبی سمنان

11671 ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه رجبی در سمنان از بناهای ساخته شده در اواسط دوره قاجار می باشد. این بنا، با نام خانه کلانتر سمنان نیز شناخته می شود.

خانه رجبی سمنان کجاست؟

شهر سمنان از جمله شهر های قدیمی و تاریخی ایران می باشد که دارای اقلیمی کویری است و با توجه به قدمتی که دارد، آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است. در گذشته نه چندان دور خانه ها بر اساس موقعیت اقلیمی آن ها ساخته می شدند و خانه های ساخته شده در شهر سمنان نیز از این موضوع مستثنی نبوده اند. یکی از آثار تاریخی این شهر که در دوره قاجار بنا گردید، خانه رجبی می باشد که به خانه کلانتر سمنان نیز شهرت دارد. از لحاظ تاریخی این بنا در ابتدا دارالحکومه سمنان بوده که پس از سکونت خانواده رجبی در آن، به خانه خانواده رجبی مشهور شده است.

پلان خانه رجبی سمنان

این خانه از لحاظ فرم بنا دارای بخش های مختلفی است. بخش شمالی آن نسبت به سایر بخش ها، ساده تر بوده و تزئینات کمتری در آن دیده می شود. خانه رجبی سمنان دارای بخش هایی همچون حیاط مرکزی، آب انبار، اصطبل، اتاق های مهمان و خدمه و یک بادگیر منحصر به فرد است. بادگیر خانه رجبی سمنان در بدو ورود نظر هر بازدید کننده ای را به خود جلب خواهد کرد. معماری این بادگیر در نوع خود منحصر به فرد بوده که خشت و گل مصالح سازنده آن را تشکیل داده و گچ بری های زیبایی برای تزئین آن به کار رفته است.

یک راهرو بزرگ در این خانه وجود دارد که بخش های مختلف آن همچون اتاق های آن را به یکدیگر متصل کرده است. این خانه مجموعا هفده اتاق دارد که به دو دسته اتاق های زمستانی و تابستانی تقسیم می شوند. اتاق های تابستانی خانه رجبی دارای بادگیر رو به شمال هستند و اتاق های زمستانی آن که امروزه بیش از هفتاد درصد آن تخریب شده است، برای کاهش دما و خنک بودن، در ارتفاع کم و رو به غرب ساخته شده اند.

خانه رجبی در سمنان به عنوان اثر یک تاریخی در تاریخ دوازده آذر سال 1375 با شماره ثبت 1787 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید که در تور سمنان گردی می توانید از این مکان بازدید کنید.

آدرس خانه رجبی سمنان : شهر سمنان، میدان ابوذر، محله اسفنجان

عکس های خانه رجبی سمنان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید