روستای آرند کهگیلویه و بویراحمد

15045 2017/10/18
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دوران ساخت روستای آرند به زمان هخامنشیان و پادشاهی کوروش بازمی گردد.

استان کهگیلویه و بویراحمد روستاهای زیبایی دارد که روستای تاریخی آرند یکی از آنهاست. هر کدام از دهکده های این استان را که ببینید، پی به زیبای شاخص آنها خواهید برد، زیرا هر کدام دنیایی منحصر به فرد دارند.

اگر آدرس روستای آرند چرام را نمی دانید، باید بگوییم که این روستای تاریخی و زیبا، در فاصله 8 کیلومتری از شهرستان چرام و در سمت جنوب شرقی آن قرار دارد.

در مورد علت نامگذاری روستا دو نظریه وجود دارد. طبق نوشته های تاریخی در دوران ساسانیان، شاهزاده ای به نام اورنگ در این روستا زندگی می کرده است و نام روستا را از نام این شاهزاده گرفته اند. پس از حمله اعراب نام روستا به اورند تغییر کرد و به مرور زمان به آرند تبدیل شد. عده ای اما معتقدند که نام روستا از نام پادشاه افسانه ای شاهنامه فردوسی، یعنی اورندشاه برگرفته شده است. با این حال زمان ساخت روستا به دوران هخامنشیان و فرمانروایی کوروش کبیر نسبت داده می شود.

این روستای زیبا علاوه بر پیشینه غنی تاریخی، طبیعت بکر و زیبایی نیز دارد. طبیعت روستای آرند به این گونه می باشد که اطرافش را دو کوه فرا گرفته که باعث می شود آب و هوای روستا در فصل تابستان بسیار دلپذیر باشد. محصول معروف روستا انار و انگور است که می توانید آنها را به عنوان سوغات با خود به همراه بیاورید.

در روستای تاریخی می توانید آثار تاریخی و مذهبی مختلفی از جمله آسیاب های قدیمی، دژهای مرتفع، قبرهای باستانی متعدد که به سمت بیت المقدس می باشند و بقعه های متبرکه محمدباقر (ع) و امیریوسف را ببینید. جاده ای قدیمی از میان روستا عبور می کند که در ادامه به یک باغ بزرگ انگور دیم می رسد. در سمت شرق روستا و در فاصله 5 کیلومتری از آن منطقه ای وجود دارد که آن را روماهندون می نامند. عده ای بر این باورند که در یکی از نبردهای رومیان و ساسانیان، سربازان رومی به این منطقه که از نظر استراتژیکی موقعیت خوبی داشته است پناهنده شده اند.

زبان مردم روستا لری می باشد. خونگرمی و مهمان نوازی هموطنان لر را می توانید در رفتار مردم روستا ببینید. این روستا باغ های انار و انگور بسیاری دارد که در فصل بهار جلوه ای زیبا به آن می بخشند.

نشاط آوران به شما توصیه می کند از این روستای زیبا که از جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد می باشد، در فصول بهار و تابستان دیدن کنید و لذت ببرید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید