latifi-house1

خانه امیر لطیفی گرگان

14754 2016/07/04
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه امیر لطیفی یا موزه صنایع دستی گرگان، در بافت قدیمی شهر گرگان و با مساحت 956 متر مربع بنا شده است. خانه امیر لطیفی در اواخر دوره قاجار توسط مرحوم مهدی خان ملک به عنوان منزل مسکونی در دو طبقه ساخته شد. این بنا شامل دو بخش هسته اصلی بنا و بخش های خدماتی می باشد.

اولین موزه صنایع دستی استان گلستان، در خانه امیر لطیفی برپا شده است. موزه صنایع دستی با هدف آشنا نمودن مردم با صنایع دستی منطقه، تاثیر چشم گیری را در جامعه گذاشته و سبب رونق و احیای مجدد آن ها در میان علاقه مندان به این هنر شده است.

latifi-house3

از ویژگی های معماری خانه امیر لطیفی می توان به رعایت تناسبات، بکار بردن مصالح همگون با اقلیم آب و هوایی و اصل قرینگی اشاره نمود.

ارزش بنا به هسته ساختمان اصلی است و هر طبقه در مرکز خود دارای یک اتاق سه دربی، دو راه پله در مجاورت هم و یک اتاق دیگر در هر سو می باشد. در طبقه های بالاتر نیز، همین طرح تکرار شده و فضای راه پله ها به اتاق ها اضافه شده  و اتاق های سه دری نیز به پنج دری مبدل شده است. از فضای بکار رفته در کرسی چینی نیز به نحو مطلوبی استفاده شده است. در خانه امیر لطیفی گرگان، حوضخانه ای وجود داشته که فضایی را برای ایام گرم تابستان فراهم نموده است.

latifi-house2

جرزهای قطور ۸۰ سانتی متری بنا توان باربری طبقات را دارا می باشد و به منظور پیوسته بودن اجزا ساخت کلاف بندی در آن انجام شده است که مهمترین آن ها در سر در طاق ها دیده می شود که با الوار های قطور و قوی اجزا آن را به هم پیوند داده اند. درب های چوبی دو لنگه که در طبقه اول دارای کتیبه و در طبقه دوم دارای هلال می باشند نمای اصلی بنا را جلوه ای خاص بخشیده اند.

فرم موزون رعایت تقارن، ارتفاع مناسب با ابعاد بنا، سرشیرهای پیش آمده و مطابق با کف قلوه چین و آجر فرش گچبری اتاق ها، تفکیک فضاهای خدماتی همچون آشپزخانه و انباری و بخش خدمه از هسته اصلی، از ویژگی های بنای امیر لطیفی می باشد. این بنا در سال ۱۳۷۸ با شماره ۲۳۹۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

از دیگر اماکن دیدنی نزدیک به خانه امیر لطیفی، مسجد جامع گرگان، بازار قدیمی گرگان و خانه باقری است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید