خانه بروجردی ها کاشان

18869 2016/02/19
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از جاذبه های تاریخی استان اصفهان، خانه بروجردی ها در کاشان می باشد که در محله سلطان امیراحمد در خیابان علوی واقع شده است. این خانه زیبا در بافت تاریخی شهر بوده و امروزه در آن اداره میراث فرهنگی مستقر شده است.

خانه بروجردی ها کجاست؟

بنای تاریخی خانه ی بروجردی ها کاشان در سال 1275 هجری قمری به تلاش و کمک حاج سید حسن نطنزی ساخته شد. شغل حاج سید حسن تجارت بود و کالاهای بازرگانی از بروجرد وارد می کرد و با تاجران کاشان در ارتباط بود. به همین خاطر به حسن بروجردی معروف و خانه ایشان در آن زمان به خانه بروجردی ها مشهور گشت.

معماری خانه بروجردی ها در کاشان

یکی از طراحان و معماران خانه بروجردی ها کاشان، استاد بزرگ علی معماری معروف به علی مریم می باشد. در این ساختمان با عظمت بیش از 150 هنرمند و گچ کار و آینه کار به کار گرفته شده اند. تزئینات معماری و پلان خانه بروجردی ها از دو بخش تشکیل شده است؛ یکی ساختار گودال باغچه ای که از سبک زیبایی بهره مند بوده و دیگری ساختار تزئیناتی همچون کاربندی، یزدی بندی رخ بام، خورشیدی ها و مقرنس کاری صورت گرفته که به نحو ممتازی در آن اجرا گردیده است. خانه بروجردی ها کاشان دارای دو بخش بیرونی و اندرونی است که بخش بیرونی آن در معرض دید عموم واقع شده است.

در شمال شرقی خانه بروجردی ها کاشان، سقف اندرونی قرار گرفته که چندین سال تحت حاکمیت شخصی می باشد. پس از گذر از در با هشتی ورودی رو به رو می شویم که در آن قسمت ورودی اصلی خانه هم در این هشتی تعبیه شده است. سپس به راهرو طولانی و شیبداری می رسیم که به فضای حیاط راه دارد. در کنار راهروی خانه ایوان شمالی است، که در آن یک پنج دری یافت می شود که برای پذیرایی از مهمانان مورد استفاده قرار می گرفت. در اطراف پنج دری دو اتاق قرار داشت که چون نور خورشید به آن ها مستقیم می تابید بیشتر در زمستان مورد استفاده قرار می گرفت. در داخل اتاق پنج دری گچبری هایی با نقش و نگار گل و مرغ با ظرافت خاصی کار شده است.

در میان باغچه های حیاط حوضی بزرگ مشاهده می شود که طراوت فضا را صد چندان کرده است. هم چنین در خانه بروجردی ها فضاهای خدماتی در شمال شرقی بنا، اتاق ها و ایوان سرپوشیده در شرق خانه وجود پله ها برای رسیدن به زیرزمین در جلو ایوان ها مشاهده می گردد.

تالار بزرگ سرپوشیده ای در خانه بروجردی های کاشان قرار دارد که مزیّن به نقش و نگارهای ظریف و نقوش شاهان است. در این تالار نقاشی و آثار هنرمندانه کمال الملک نیز به خوبی رویت می شود که ایشان در زمان قاجار نظارت و طراحی گچبری های خانه را بر عهده داشت.

خانه بروجردی ها در کاشان که یک اثر ناب تاریخی است، در نیمه ی دوم قرن هجری ساخته شده و حدود 135 سال دیرینگی دارد که در سال 1354 و در خرداد ماه تحت شماره 1083 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

آدرس خانه بروجردی ها کاشان : خیابان علوی و محله تاریخی سلطان امیراحمد

عکس خانه بروجردی ها کاشان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید