kerman-jameh-mosque4

مسجد جامع کرمان

4236 ۱۳۹۵/۰۳/۱۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مسجد جامع مظفری یا مسجد جامع کرمان محصور به بازار مظفری و بازار قدمگاه و در کنار میدان مشتاق و خیابان شریعتی در شهر کرمان واقع شده است. این مسجد در دوران حکومت محمد مظفر سرسلسله آل ظفر در کرمان ساخته شده است و با توجه به پلان آن، از جمله مساجد چهار ایوانی به شمار رفته که دارای سر در رفیع صحن ایوان و شبستان می باشد. تاسیس بنا در کتیبه سر در اصلی 750 هجری قمری ذکر شده و مسجد نامبرده دارای سه درب در ضلع های شرقی، غربی و شمالی است.

عرض صحن مسجد جامع، 49 متر و طول آن 66.5 متر می باشد. مسجد جامع کرمان در طول تاریخ دچار آسیب های مختلفی شده و بارها ترمیم و بازسازی شده است. وقتی که محمد مظفر این مسجد را در آن مکان ساخت آن مکان به دروازه زرندی معروف و خارج شهر بود.

kerman-jameh-mosque3

کاشی کاری معرق محراب و سردر شرقی مسجد ارزشمندترین قسمت آن است. در زمان صفویه مسجد جامع کرمان به مسجد جامع مظفری مشهور بود. برج ساعت که در سردر رفیع و بزرگ این بنا در ضلع شرقی قرار گرفته زینت بخش این سردر می باشد.

kerman-jameh-mosque1

مسجد جامع کرمان در عهد شاه عباس دوم توسط شاهرخ نامی مرمت شد و بعد محمد تقی خان درانی حاکم کرمان در عصر زندیه و در سال 1176 هجری قمری قسمت هایی از این مسجد را مرمت کرده است. نام عنایت الله بن نظام الدین معمار اصفهانی که در ایوان بزرگ مسجد به چشم می خورد گواه آن است که در حجاری ها، کاشی کاری ها و ترمیم این مجموعه نقش بسزائی داشته است و با شلیک توپ های آقا محمدخان قاجار سردر روبه شرق مسجد جامع کرمان خراب و بعد ها مرمت و بازسازی شده است.

kerman-jameh-mosque2

در سال 1357 هجری شمسی، عوامل حکومت پهلوی برای خاموش نمودن فعالیت های انقلابی مردم، مسجد جامع شهر کرمان را به آتش کشیدند و در این جریان عده ای کشته شدند که اینکار تأثیر مستقیمی بر مبارزات فکری مردم کرمان و دیگر استان ها گذاشت.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.6]

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند