تور بیرجند گردی

قبل از سفر به بیرجند حتما این مطلب را بخوانید 17884 2018/01/25
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.2]
تاریخچه: در افسانه ها آورده اند که بیرجند را بیژن پسر گیو بنا نهاده ولی هیچ نشانه ای در اینباره وجود ندارد. نام بیرجند ترکیبی از دو قسمت بیر و جند است که در زبان پارسی باستان، کلمه ای اساطیری بوده و ترکیب این دو بخش، به معنی شهر توفان یا شهر صاعقه می باشد.

اولین نکته در تور بیرجند گردی این است که شهرستان بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی بوده و یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های انسانی است که وجود کتیبه ها و سنگ نگاره های متعدد باستانی بر این ادعا صحه می گذارد. در گذشته این استان جزو ولایت خراسان بزرگ بوده است که قهستان نامیده می شد. یاقوت حموی اولین بار در قرن ششم هجری از شهر بیرجند نام برده است. پس از وی حافظ ابرو در قرن نهم هجری، بیرجند را یکی از شهر های بزرگ ایالت قهستان نام برده که به سبب کشت زعفران و همچنین بازرگانی رونق فراوانی داشته است. به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوای خاص منطقه، که مناسب کشت زعفران و دیگر محصولات می باشد و همچنین قرار داشتن در مسیر راه های بازرگانی جنوب خراسان (قهستان)، موجبات رشد و ترقی بیرجند فراهم گردید.

بیرجندگردی,تور بیرجند,جاذبه های تاریخی بیرجند
اطلاعاتی درباره شهر بیرجند
جمعیت
207000 نفر
مساحت
3.949 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
0561
تاریخ ثبت شهر
1316

بهترین فصل سفر به بیرجند

بیرجند شهری است که اگر برای اولین بار قصد تور بیرجند گردی داشته باشید، با شگفتی بزرگی مواجه خواهید شد. شما در این سفر با شهری پاکیزه، دارای جاذبه های تاریخی فراوان، خیابان های با درختان بلند و باغ های مصفا در دل اقلیم کویری مواجه خواهید شد. شهر بیرجند دارای آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی می باشد که تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد دارد. از این رو بهترین فصل سفر به این شهر بصورت تکی یا گروهی در قالب تور بیرجند گردی، بهار و پاییز می باشد. برای لذت بردن از سفر خود و همچنین بازدید از تمام جاذبه های توریستی بیرجند، پیشنهاد می کنیم حداقل 2 روز در این شهر اقامت داشته باشید.

جاذبه های گردشگری بیرجند

با تور بیرجند راهی دیار خراسان جنوبی و شهرستانی از آن که در دل کویر این گیتی بی انتها جای دارد هستیم. به آنجا که صفا و صمیمیت مردمانش، محبت و نوع دوستی را در وجودمان جاری می سازد. فرصت را مغتنم می شماریم و به معرفی جاذبه های دیدنی بیرجند، این شهر کهن می پردازیم.

جاذبه های طبیعی بیرجند

خراسان جنوبی را سرزمین طلای سرخ (زعفران) می نامند. در تور بیرجند گردی مواجه می شویم با جاذبه های طبیعی این خطه پهناور با نعمت های بی پایان و خاص خود و مردمانی صمیمی در شرقی ترین نقطه میهن عزیزمان پیوند خورده است. خراسان جنوبی علاوه بر پیشینه تاریخی کهن دارای مناطق نمونه گردشگری فراوانی است که از آن جمله می توان به منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند، منطقه نمونه گردشگری مصعبی کریمو در سرایان، منطقه نمونه گردشگری روستای خرو و نیاز در طبس، منطقه نمونه گردشگری باغستان آبگرم فردوس، منطقه نمونه گردشگری بوذرجمهر قاینی نام برد که از مقاصد گردشگری این استان به شمار می روند. حال به معرفی جاذبه های طبیعی شهر بیرجند می پردازیم.

 • پارک های داخلی شهر بیرجند : پارک شقایق بیرجند، پارک توحید بیرجند، پارک پروفسور معمتمد نژاد، پارک نیلوفر بیرجند، پارک آزادی، پارک صیاد شیرازی بیرجند، پارک آزادگان بیرجند، پارک سرو، پارک ظفر، پارک وحدت، پارک خانواده بیرجند، بوستان الهام، بوستان اندیشه، پارک جنگلی بیرجند
 • غارهای خارج از شهر بیرجند : غار چنشت، غار چهل چاه
 • سدهای بیرجند : سد موشین
 • دریاچه های بیرجند : دریاچه بند دره، دریاچه بند عمرشاه، دریاچه بند النگ
 • آبشارهای طبیعی بیرجند : آبشار چهارده بیرجند
 • مناطق تفریحی طبیعی بیرجند : دق گیو، منطقه حفاظت شده آرک و کرنگ، درخت کهنسال یکه درخت، درخت کهنسال بنه بلنجیر
 • دره های دیدنی اطراف بیرجند : دره روبیات
 • روستاهای خارج از شهر بیرجند : روستای کوچ، روستای نوده، روستای خزان،روستای بویک، روستای خراشاد، روستای خور، روستای گازار، روستای اسفهرود، روستای غیوک، روستای نوفرست، روستای پدمرود

جاذبه های تاریخی بیرجند

بیرجند شهر تنها مانده در دل کویر، از تاریخی ترین و مهم ترین مناطق ایران است که دربردارنده بناهای معماری، باغ های قدیمی و مساجد تاریخی شاخصی می باشد که قدمت اغلب آنها به دوران زندیه و قاجاریه بر می گردد. یکی از نادرترین جاذبه های تاریخی تور بیرجند گردی که در دنیا نیز مانند ندارد، محور فرهنگی چهار درخت بیرجند می باشد که تنها در حاشیه این کوچه بیش از 20 اثر تاریخی به ثبت رسیده وجود دارد که در نوع خود بی همتاست. این محور تاریخی از چندین مدرسه، حسینیه، خانه، مسجد، حسینیه و آب انبار تشکیل شده است. لیست جاذبه های تاریخی شهر بیرجند در ادامه ذکر شده است.

 • مدارس بیرجند : مدرسه علیا بیرجند، مدرسه شوکتیه، مدرسه معصومیه، مدرسه نواب
 • بازارهای بیرجند : بازار سنتی بیرجند، بازار سادسی بیرجند، بازار سرپوش بیرجند،بازاز ملک و بازار چهکندی ها
 • مساجد بیرجند : مسجد جامع چهار درخت بیرجند، مسجد جامع علوی، مسجد جامع پایین شهر، مسجد آیتی، مسجد قدیمی رویخت، مسجد عاشورا، مسجد مصلی، حسینیه نواب، مسجد جامع هندوالان
 • حمام های سنتی بیرجند : حمام چهار درخت
 • خانه های تاریخی بیرجند : خانه فرهنگ، خانه علوی، ارگ کلاه فرنگی بیرجند، ارگ میر حسن خان، ارگ بهارستان، ارگ حاجی آباد
 • قلعه های تاریخی : قلعه بیرجند، قلعه فورگ خراسان جنوبی
 • بقعه ها و مقبره های بیرجند : آرامگاه آیت اله شیخ هادی هدوی، آرامگاه حکیم ابوحامد، آرامگاه آیتی، آرامگاه ملا علی اکبر خوسفی، آرامگاه حسام الدوله، آرامگاه ابن حسام خوسفی
 • موزه های بیرجند : موزه مشارکتی مردم شناسی، موزه میراث پهلوانی، موزه حیات وحش بیرجند، موزه باستان شناسی، موزه مفاخر و مشاهیر بیرجند
 • باغ و عمارت های بیرجند : باغ اکبریه بیرجند، باغ و عمارت رحیم آباد، باغ و عمارت امیر آباد، باغ و عمارت معصومیه، باغ و عمارت منظریه، باغ و عمارت اسکویه، باغ و عمارت شوکت آباد، باغ و عمارت علی آباد، باغ بهلگرد
 • آب انبارهای تاریخی بیرجند : آب انبار محسن زاده ، آب انبار مقابل منزل آراسته ، آب انبار مجاور مسجد خواجه ها ، دو باب آب انبار مقابل مسجد جامع، آب انبار عمه عمه ، آب انبار حاجي ملك، آب انبار جمشيدي، آب انبار مجاور كاروان سراي مستوفي، آب انبار خاج محمد جعفر، آب انبار شيخ جنب حسينيه پايين شهر، آب انبار حاجي سالار، آب انبار كشتمان، آب انبار سيد حسين گلشني، آب انبار غينو (غيناب )
 • سایر جاذبه های دیدنی بیرجند : برج چشمه مولید، اقامتگاه بوم گردی زاغ پور، سنگ نگاره‌های لاخ مزار کوچ، سنگ نگاره کال جنگال، آرامگاه حکیم نظاری، یخدان رحیم آباد بیرجند

مراکز خرید بیرجند

معروف ترین بازار شهر بیرجند بازار سنتی آن می باشد که  از سالهای دور تا کنون محل داد و ستد بازاریان و خرید مردم و گردشگران این شهر می باشد و رونق فراوانی نیز دارد. دیگر مراکز خرید معروف این شهر به شرح ذیل می باشد.

بازار سادسی بیرجند، بازار سرپوش بیرجند، بازار ملک و بازار چهکندی‌ ها

هتل های بیرجند

شهر بیرجند دارای چهار هتل است که وظیفه میزبانی از مسافران و گردشگران را در تور بیرجند بر عهده دارند. سه هتل درون شهر و هتل بزرگ کوهستان در منطقه ییلاقی بیرون شهر قرار گرفته. این منطقه دارای چندین سفره خانه و رستوران نیز می باشد

 • هتل های سه ستاره بیرجند : هتل جهانگردی بیرجند، هتل بزرگ کوهستان، هتل سپهر بیرجند
 • هتل های دو ستاره بیرجند : هتل قائم بیرجند

سوغات و صنایع دستی بیرجند

معروف ترین سوغات خراسان جنوبی در تور بیرجند گردی، زعفران قائنات می باشد که در بیرجند نیز به وفور یافت می شود. کشک و قره قروت ، عناب، زرشک و سنجد بیرجند نیز از دیگر سوغاتی های مورد علاقه گردشگران شهر بیرجند می باشد.

آلو بخارا، انجیر، توت خشک، بادام کوهی، گردو، شیرینی سنتی، برگه ی هلو، نان سمنو، نان زردی نیز دیگر سوغات بیرجند را تشکیل می دهند.

سفالگری، جاجیم بافی، حوله بافی، سیاه چادربافی، سفره بافی، گبه بافی، قلم گلیم بافی، نمد مالی، خراطی سنتی،قالی بافی بیرجند، پلاس بافی بیرجند، رودوزی بیرجند، حصیربافی بیرجند نیز دیگر صنایع دستی بیرجند هستند.

نقشه شهر بیرجند

شهرستان بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی با وسعت 6888 کیلومتر مربع در شرق ایران واقع شده و از شمال به قاین، از جنوب به نهبندان و استان کرمان، از غرب به سرایان و خوسف و از شرق به شهرستان در ميان منتهی مي‌شود. بیرجند جزو شهرهای مرزی ایران محسوب می شود و دارای 140 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان است. مختصات جغرافیایی شهر بیرجند از 59 درجه و 13 دقیقه طول جغرافیایی و 32 درجه و 53 دقیقه عرض جغرافیایی است و ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد 1470 متر است. بيرجند شهرستانى كوهستانى است و در آن‏ كوهها و دره‏هاى عميق و حاصلخيزى وجود دارد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید