باغ شوکت آباد بیرجند

15058 ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4]
تاریخچه
آدرس

باغ شوکت آباد بیرجند در دوران قاجار توسط امیر اسماعیل خان شوکت الملک در روستای شوکت آباد بنا گردید. این بنای فاخر به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری بیرجند همه ساله میزبان گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

باغ شوکت آباد کجاست؟

شهر بیرجند و نواحی اطراف آن با برخورداری از قدمت چند هزار ساله یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های انسانی هستند که از آثار تاریخی فراوانی را در دل خود جای داده اند. بیرجند به عنوان شهر پاک ایران شناخته می شود. با وجود اینکه بیرجند در منطقه کویری واقع شده اما وجود باغ های فراوان در این شهر بیش از هر چیزی خودنمایی می کند. یکی از قدیمی ترین باغ های بیرجند باغ شوکت آباد می باشد که در روستای شوکت آباد بیرجند واقع در 10 کیلومتری شرق این شهر قرار دارد. باغ شوکت آباد بیش از 58 هزار متر مربع وسعت دارد و در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است. این باغ متعلق به امیر اسماعیل خان شوکت الملک بوده و از آن به عنوان سکونتگاه ییلاقی استفاده می کرده است. عمارت شوکت آباد بیرجند در دوران حکومت قاجار توسط وی ساخته شد و به دلیل اینکه امیر اسماعیل خان فرزندی نداشت تمام اموالش به برادرش محمد ابراهیم خان رسید. با گذشت زمان و به منصب رسیدن اسداله علم وزیر دربار پهلوی محمد ابراهیم خان این باغ را به وی اهدا کرد.  

باغ شوکت آباد بیرجند دارای چندین ورودی، برجک نگهبانی در چهار ضلع، فضاهای خدماتی، اصطبل، یخچال و عمارت اندرونی است. عمارت اصلی باغ که در ضلع جنوبی قرار گرفته، از سه بخش اصلی تشکیل شده که شامل حوضخانه، اتاق های ضلع شرقی و غربی حوضخانه و بخش مرکزی می شود. نکته جالبی که در مورد بخش اندرونی باغ و عمارت شوکت آباد بیرجند به چشم می خورد اینست که برخلاف دیگر باغ های منطقه، اندرونی که در قسمت جنوبی باغ واقع گردیده بافتی همانند خانه های مسکونی داخل شهر بیرجند دارد که در نوع خود جالب توجه است. این بخش از قسمت هایی نظیر ایوان، هشتی، حیاط و چندین اتاق در اطراف آن، راهرو و فضاهای ارتباطی تشکیل شده است.

با ورود به حیاط باغ شوکت آباد بیرجند، با حوض هشت ضلعی مواجه می شویم که جلوه ای زیبا به آن بخشیده است. در اطراف حوض نیز چهار باغچه کوچک وجود دارد که درونشان درختان کاج قد برافراشته کاشته شده اند. در پلان معماری باغ شوکت آباد فضاهای خدماتی در ضلع جنوبی عمارت گنجانده شده است. این قسمت شامل مطبخ، حمام، اتاق نگهبانی، اتاق خدمه ها و سرویس بهداشتی برای این دسته از افراد می باشد. درون باغ شوکت آباد در بیرجند درختان مختلفی دیده می شود. انواع درختان سایه دار و میوه دار و تزئینی مانند کاج، سرو، چنار، گردو، زردآلو، توت، انار و انگور در این باغ یافت می شود. بیشترین نوع درختی که در این باغ کاشته شده درخت چنار می باشد و بعد از آن درختانی نظیر انار، گردو و عرعر بیش از همه خودنمایی می کنند. در لابلای درختان نیز بوته های گل محمدی و شقایق به چشم می خورد.

باغ شوکت آباد بیرجند که در تاریخ 23 مرداد 1378 با شماره ثبت 2363 در فهرست آثار ملی قرار گرفت. امروزه در بخشی از این باغ موزه تاریخ طبیعی حیات وحش بیرجند دایر گردیده است و قسمتی از آن نیز به عنوان رستوران سنتی مورد استفاده عموم می باشد. نشاط آوران بازدید از باغ شوکت آباد را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری بیرجند به شما پیشنهاد می کند.

آدرس باغ شوکت آباد بیرجند در شهر بیرجند، روستای شوکت آباد واقع شده است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید