معبد اسپاخو بجنورد

14394 ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه معبد اسپاخو به قرن ها پیش و دوره ساسانی برمیگردد.

معبد اسپاخو کجاست؟

استان خراسان شمالی از جمله استان های گردشگری کشور می باشد که جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. از جمله جاذبه های تاریخی این استان می توان به معبد اسپاخو بجنورد که با نام های آتشکده اسپاخو و کلیسای اسپاخو نیز شناخته می شود اشاره کرد. این معبد بر روی تپه ای مرتفع در بخش جنوبی روستای اسپاخو واقع شده است. اسپاخو به معنی اسب می باشد و طبق شواهد احتمالی، از این محل در گذشته جهت پرورش اسب استفاده می شده است و به همین جهت واژه اسپاخو را بر روی این بنا نهاده اند. همچنین این معبد از قدیمی ترین بناهای ثبت شده در خراسان شمالی می باشد که ترکیب پوشش گنبدی سقف اتاق ها و ایوان ها نشان دهنده این موضوع می باشد که این معبد متعلق به روزگار ساسانی می باشد.

قرار داشتن آتشدان و همچنین وجود حفره هایی در سقف جهت هدایت دود به خارج از این بنا، نشان دهنده این موضوع می باشد که معبد سنگی اسپاخو بیشتر شبیه به یک آتشکده است تا یک کلیسا و همچنین اثری از ویژگی های یک کلیسا در این بنا دیده نمی شود. علاوه بر این، معماری معبد اسپاخو از معماری دوره ساسانی الگو گرفته شده است. در این بنا ترکیبی از گنبد و ایوان که بسیار در معماری بناهای دوره تاریخی و اسلامی دیده می شود وجود دارد. علاوه بر این نظریه دیگری نیز در مورد سبک معماری در این معبد وجود دارد و عده ای بر این باورند که این بنا از معماری پافیلی که از پابرجاترین نوع معماری ها می باشد، الگو گرفته شده است.

پلان معبد اسپاخو مستطیلی شکل می باشد و با لاشه سنگ و ملات ساروج شکل گرفته است. ورودی اصلی معبد ایوانی بلند با قوس گهواره ای می باشد و همچنین در دیوارهای شمالی و جنوبی، ورودی هایی به صورت طاق کلیدی ساخته شده اند که از جمله ویژگی های معماری دوره ساسانی می باشد. علاوه بر این در هر یک از بخش های شمالی و جنوبی 9 طاقچه کوچک با ابعاد 30 و 40 سانتی متر وجود دارند که به وسیله تیرهای چوبی ساخته شده از درخت ارس به یکدیگر متصل شده اند.

معبد اسپاخو یکی از جاذبه های تاریخی استان خراسان شمالی می باشد که در تاریخ 3 بهمن 1356 با شماره ثبت 1579 به‌ فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است و شما می توانید در تور بوجنورد گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس معبد اسپاخو : استان خراسان شمالی، 65 کیلومتری جاده آشخانه به استان گلستان، روستای اسپاخو

عکس های معبد اسپاخو

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید